Main info

It is 2 year(s) and 161 days after contest
The contest represents the geographic area of Ukraine. The contest is sponsored by IBM. The local web-site is accessible here. The contact email address is

The contest dates are 11 Sep - 13 Sep '15.
The registration is open between 30 May - 5 Sep '15.


 

Ukraine Central region

Bukovyna State University of Finance and Economics  
Team name:  BSUFE_DDoS
  • Yuriy Tomka, Coach
  • Oleksandr Khapko, Contestant
  • Michael Kravchuk, Contestant
  • Vlad Opaiets, Contestant
Bukovyna State University of Finance and Economics  
Team name:  BSUFE_Uranium
  • Yuriy Tomka, Coach
  • Dmytro Kadyk, Contestant
  • Viktor Kukhta, Contestant
  • Volodymyr Kusyak, Contestant
Cherkasy National University named after Bogdan Khmelnitsky   [URL]
Team name:  ChNUBKh Alive cluster
  • Ilya Porublyov, Coach
  • Nataliya Borodina, Contestant
  • Yaroslav Listrovyi, Contestant
  • Bohdan Rybak, Contestant
Cherkasy National University named after Bogdan Khmelnitsky   [URL]
Team name:  ChNUBKh BraveSquadOfDebuggers
  • Ilya Porublyov, Coach
  • Roman Bezliudko, Contestant
  • Oleksandr Isaienko, Contestant
  • Yevhen Sayenko, Contestant
Cherkasy National University named after Bogdan Khmelnitsky   [URL]
Team name:  ChNUBKh Supremum
  • Alexandr Bogatyrev, Coach
  • Olga Bezpalchuk, Contestant
  • Nickolay Morhun, Contestant
  • Oleksandr Pidlisnyi, Contestant
Cherkasy State Technological University  
Team name:  ChSTU_brouters
  • Sergiy Govorukhin, Coach
  • Maksym Ivanov, Contestant
  • Vitaliy Prozapas, Contestant
  • Yuriy Smalko, Contestant
Cherkasy State Technological University  
Team name:  ChSTU_CodeNinjas
  • Sergiy Govorukhin, Coach
  • Andrew Geiko, Contestant
  • Maxym Hybalo, Contestant
  • Alexandra Nechyporenko, Contestant
Chernihiv State Technological University   [URL]
Team name:  CHNTU_PFP
  • Oleg Moyseenko, Coach
  • Vlad Kysok, Contestant
  • Evheniy Nikolaenko, Contestant
  • Roman Shkurdalov, Contestant
Chernihiv State Technological University   [URL]
Team name:  CSTU_Scarlet_Crusade
  • Yura Simakin, Coach
  • Vladyslav Kupriienko, Contestant
  • Yura Sokolenko, Contestant
  • Dmitry Zhurko, Contestant
Chernivtsi Trade and Economics Institute of KNTEU   [URL]
Team name:  ChTEI_3D_2014
  • Perten Sergey, Coach
  • Vasyl Bilatchuk, Contestant
  • Illja Kutejnikow, Contestant
  • Mykhailo Pidoima, Contestant
Donetsk National University   [URL]
Team name:  Donetsk NU: KT
  • Anton Paramonov, Coach
  • Maxim Domanich, Contestant
  • Ilya Polishchuk, Contestant
  • Artem Stolyarov, Contestant
Donetsk National University   [URL]
Team name:  Donetsk NU: Rockets
  • Anton Paramonov, Coach
  • Maks Fedin, Contestant
  • Konstantin Isaenkov, Contestant
  • Denis Usov, Contestant
Ivan Ogienko Kamyanets-Podilski National University   [URL]
Team name:  KPNU_2
  • Vadym Ponedilok, Coach
  • Bogdan Aliksijtchuk, Contestant
  • Vitaliy Gromyk, Contestant
  • Vitaliy Para, Contestant
Ivan Ogienko Kamyanets-Podilski National University   [URL]
Team name:  KPNU_3
  • Vadym Ponedilok, Coach
  • Andriy Luchko, Contestant
  • Olga Pidlisna, Contestant
  • Anastasia Vrublevska, Contestant
Khmelnitsky National University  
Team name:  KhNU_CodeMates
  • Oleg Savenko, Coach
  • Vitaliy Bonar, Contestant
  • Olexiy Lyhun, Contestant
  • Reyda Oleksandr, Contestant
Khmelnitsky National University  
Team name:  KhNU_Reverse_Polarity
  • Sergey Kovalchuk, Coach
  • Volodymyr Dytynyuk, Contestant
  • Valeria Klimenko, Contestant
  • Olexandr Kondakov, Contestant
Khmelnitsky National University  
Team name:  KhNU_SGG
  • Svitlana Blashchuk, Coach
  • Volodymyr Gumenyuk, Contestant
  • Yaroslav Handabura, Contestant
  • Dmytro Stopchak, Contestant
Khmelnitsky National University  
Team name:  KhNU_ZIL
  • Svitlana Blashchuk, Coach
  • Kyrylo Lukyanenko, Contestant
  • Artem Zhurba, Contestant
  • Andrey Zhyvilik, Contestant
Kiev National University of Technologies and Design  
Team name:  CkMIIT-KNUTD_Recursiva
  • Nataliia Kostian, Coach
  • Serhii Ovcharenko, Contestant
  • Oleksiy Rozkolodko, Contestant
  • Serhy Samborsky, Contestant
Vinnytsia Finance and Economics University   [URL]
Team name:  VFEU_EK2
  • Leonid Kupershtein, Coach
  • Oleg Dobryvechir, Contestant
  • Sergey Valegyra, Contestant
  • Vadim Zabolotnyi, Contestant
Vinnytsia Institute of Trade and Economics of Kyiv National University of Trade and Economics   [URL]
Team name:  VITEKNUTE_FENIX
  • Victor Revenok, Coach
  • Ihor Barchak, Contestant
  • Sasha Nesterchuk, Contestant
  • Alexandr Savitskiy, Contestant
Vinnytsia National Technical University   [URL]
Team name:  VNTU_Destructor
  • Victoria Voitko, Coach
  • Petro Havrylyuk, Contestant
  • Oleh Iavorovych, Contestant
  • Bohdan Stakhov, Contestant
Vinnytsia National Technical University   [URL]
Team name:  VNTU_JTK*
  • Igor Arsenyuk, Coach
  • Tetyana Kravchuk, Contestant
  • Yevgen Shcherbyna, Contestant
  • Olexandr Spazhev, Contestant
Vinnytsia National Technical University   [URL]
Team name:  VNTU_Kipish
  • Sergiy Dovgalets, Coach
  • Igor Kreshchenko, Contestant
  • Matviy Podolsky, Contestant
  • Yaroslav Tochenyuk, Contestant
Vinnytsia National Technical University   [URL]
Team name:  VNTU_SSD
  • Volodymyr Maydanyuk, Coach
  • Oleksandr Dudnyk, Contestant
  • Dmytro Stepaniuk, Contestant
  • Maksym Strelbitskyi, Contestant
Vinnytsia National Technical University   [URL]
Team name:  VNTU_[wRabbits]
  • Volodymyr Mesyura, Coach
  • Mykhailo Granik, Contestant
  • Oleh Morfiianets, Contestant
  • Yuriy Shmerchuk, Contestant
Vinnytsia State Pedagogical University named after Mykhailo Kotsubinsky  
Team name:  VSPU_alpha
  • Oleksandr Zhmurko, Coach
  • Roman Medyaniy, Contestant
  • Oleksandr Mikhajlyuk, Contestant
  • Mikhailo Romanov, Contestant
Vinnytsia State Pedagogical University named after Mykhailo Kotsubinsky  
Team name:  VSPU_penguin_overturns
  • Oleksandr Zhmurko, Coach
  • Andrij Cavitskij, Contestant
  • Serhiy Rudenko, Contestant
  • Oleksandr Trohimchuk, Contestant
Yuriy Fed'kovijch Chernivtsi National University  
Team name:  CHNU_APM_3pow3pow3
  • Tetiana Karavanova, Coach
  • Serhiy Havrylchuk, Contestant
  • Vasya Morarash, Contestant
  • Andry Shutka, Contestant
Yuriy Fed'kovijch Chernivtsi National University  
Team name:  CHNU_APM_FULL_NULL
  • Tetiana Karavanova, Coach
  • Serhii Makhov, Contestant
  • Mykhailo Smereka, Contestant
  • Vadim Tkachuk, Contestant
Yuriy Fed'kovijch Chernivtsi National University  
Team name:  CHNU_APM_NextGen
  • Tetiana Karavanova, Coach
  • Mykhailo Hozhda, Contestant
  • Dima Lymarenko, Contestant
  • Oleksandr Sorochan, Contestant
Yuriy Fed'kovijch Chernivtsi National University  
Team name:  CHNU_APM_Sanych
  • Tetiana Karavanova, Coach
  • Oleksandr Herasymchuk, Contestant
  • Oleksandr Manyk, Contestant
  • Anton Patraboy, Contestant
Zhytomyr Institute of Engineering and Technology  
Team name:  ZSTU_NOT_NULL
  • Andriy Morozov, Coach
  • Oleksandr Kravchuk, Contestant
  • Dima Marchuk, Contestant
  • Roman Petriv, Contestant
Zhytomyr State University named after Ivan Franko  
Team name:  ZhSU_team1
  • Sergey Zhukovskij, Coach
  • Ruslan Butyk, Contestant
  • Anatoliy Godlevskiy, Contestant
  • Arkadiy Grishko, Contestant
Zhytomyr State University named after Ivan Franko  
Team name:  ZhSU_team3
  • Sergey Zhukovskij, Coach
  • Oksana Kulikovska, Contestant
  • Daria Onyshchuk, Contestant
  • Oleksandr Stets, Contestant

Ukraine Eastern region

Dniepropetrovsk State Technical University of Railway Transport  
Team name:  DNURT_IDM
  • Vadym Andriushchenko, Coach
  • Max Davidenko, Contestant
  • Dmitriy Kibetc, Contestant
  • Ihor Terletskiy, Contestant
Dniprodzerzhinsk State Technical University  
Team name:  DSTU_INFINITY
  • Liliya Bozhukha, Coach
  • Vladislav Pavlyuk, Contestant
  • Vlad Smorodsky, Contestant
  • Maksim Tkachenko, Contestant
Dniprodzerzhinsk State Technical University  
Team name:  DSTU_Silent
  • Liliya Bozhukha, Coach
  • Viktoria Klyuchko, Contestant
  • Olexander Korotkyi, Contestant
  • Bogdan Savenko, Contestant
Dnipropetrovsk National University   [URL]
Team name:  DNU-Cifeidion
  • Alexander Khizha, Coach
  • Vladislav Babkin, Contestant
  • Evgen Radchenko, Contestant
  • Victor Sharavara, Contestant
Dnipropetrovsk National University   [URL]
Team name:  DNU_Ducks
  • Alexander Khizha, Coach
  • Evgenia Krishchik, Contestant
  • Andrii Selivanov, Contestant
  • Volodymyr Sharavara, Contestant
Donbass State Engineering Academy  
Team name:  DSEA:Heroes of Code and Magic
  • Alexandr Melnikov, Coach
  • Alexandr Bakay, Contestant
  • Tatiana Belik, Contestant
  • Dima Bubyakin, Contestant
Donbass State Engineering Academy  
Team name:  DSEA:SMinc
  • Alexandr Melnikov, Coach
  • Konstantin Komissarov, Contestant
  • Anastasia Lyakh, Contestant
  • Alexandr Zaborny, Contestant
Donetsk National Technical University   [URL]
Team name:  CUBE
  • Oksana Zolotukhina, Coach
  • Lubimov Artem, Contestant
  • Konstantin Olmezov, Contestant
  • Ivan Vereshaga, Contestant
Kharkiv Institute of Banking of University of Banking of the National Bank of Ukraine   [URL]
Team name:  KhIBS
  • Sergey Shamov, Coach
  • Valeria Denisenko, Contestant
  • Dmytro Fedorenko, Contestant
  • Valeriy Mizyurin, Contestant
Kharkiv National Automobile and Highway University   [URL]
Team name:  KhNADU_ITM_1
  • Vitaliy Narozhnyy, Coach
  • Evgeniy Drozdik, Contestant
  • Katerina Narozhna, Contestant
  • Svetlana Rezvukh, Contestant
Kharkiv National University of Economics  
Team name:  KhNUE_Infinity
  • Oleksandr Shcherbakov, Coach
  • Valery Konstantiov, Contestant
  • Vladimir Kovtun, Contestant
  • Alexandr Narbut, Contestant
Kharkiv National University of Economics  
Team name:  KhNUE_InTo
  • Oleksandr Shcherbakov, Coach
  • Oleg Dovzhenko, Contestant
  • Alla Dubovska, Contestant
  • Asya Komissarova, Contestant
Kharkiv National University of Economics  
Team name:  KhNUE_K.O.S.
  • Oleksandr Shcherbakov, Coach
  • Evgenii Kanivets, Contestant
  • Vitaliy Obideyko, Contestant
  • Dmitriy Smerchinskiy, Contestant
Kharkiv National University of Economics  
Team name:  KhNUE_Nova
  • Oleksandr Shcherbakov, Coach
  • Maxim Golub, Contestant
  • Alexander Rozdolsky, Contestant
  • Roman Sobol, Contestant
Kharkiv National University of Radio Electronics   [URL]
Team name:  KhNURE_Atlantis
  • Alexander Vechur, Coach
  • Reidan Abdi, Contestant
  • Ilya Volchanetskiy, Contestant
  • Maxim Yerokhin, Contestant
Kharkiv National University of Radio Electronics   [URL]
Team name:  KhNURE_LOG
  • Alexander Vechur, Coach
  • Ivan Gladush, Contestant
  • Marina Kalmetyeva, Contestant
  • Dmitry Panchenko, Contestant
Kharkiv National University of Radio Electronics   [URL]
Team name:  KhNURE_RandomPeople
  • Alexander Vechur, Coach
  • Ievgen Andrushchak, Contestant
  • Franklin Eze, Contestant
  • Anton Karpinsky, Contestant
Kharkiv National University of Radio Electronics   [URL]
Team name:  KhNURE_United*
  • Alexander Vechur, Coach
  • Sergii Balganbaiev, Contestant
  • Bohdan Pozharsky, Contestant
  • Ilya Shevchenko, Contestant
Kharkiv State Technical University of Construction and Architecture  
Team name:  KhNUBA_EKIT_1
  • Ivan Mikheev, Coach
  • Anna Kanduba, Contestant
  • Olga Kindra, Contestant
  • Anna Rgevskaya, Contestant
Kremenchuk National University named after Mykhailo Ostrogradsky   [URL]
Team name:  KrNU Millers
  • Valentin Melnik, Coach
  • Evgeniy Aronov, Contestant
  • Roman Bezmen, Contestant
  • Ruslan Tagiyev, Contestant
Kremenchuk National University named after Mykhailo Ostrogradsky   [URL]
Team name:  KrNU_Oblivion
  • Valentin Melnik, Coach
  • Andrey Dudnik, Contestant
  • Andrej Klochko, Contestant
  • Yehor Yaniuk, Contestant
Kryvyi Rih Economic Institute of State institution of Higher Education "Kryvyi Rih National University"   [URL]
Team name:  KEI_IPPZ_22
  • Alexandr Zelensky, Coach
  • Viktor Gorbunov, Contestant
  • Yuriy Ryabokon, Contestant
  • Stas Shevtsov, Contestant
Kryvyi Rih Economic Institute of State institution of Higher Education "Kryvyi Rih National University"   [URL]
Team name:  KEI_IPPZ_31
  • Alexandr Zelensky, Coach
  • Oleksandr Dmytriv, Contestant
  • Kostyantyn Gut, Contestant
  • Konstantin Mrachko, Contestant
Kryvyi Rih National University   [URL]
Team name:  KNU_SlaveHolders
  • Andrey Stryuk, Coach
  • Sergej Kozin, Contestant
  • Mykhailo Ovsiienko, Contestant
  • Yevhenii Shcherbinok, Contestant
Kryvyi Rih National University   [URL]
Team name:  KNU_Smiles
  • Andrey Stryuk, Coach
  • Dmytro Korenko, Contestant
  • Alina Myronenko, Contestant
  • Mariya Sedykh, Contestant
Mariupol State University   [URL]
Team name:  MSU-SA
  • Sergey Krivenko, Coach
  • Mariya Malkhasyan, Contestant
  • Katerina Simonova, Contestant
  • Alexandr Soltys, Contestant
National Aerospace University “KhAI”   [URL]
Team name:  KhAI_Annihilation
  • Olena Gavrylenko, Coach
  • Yuriy Honchar, Contestant
  • Dmitry Kramarenko, Contestant
  • Max Saykov, Contestant
National Aerospace University “KhAI”   [URL]
Team name:  KhAI_Apsis
  • Olena Gavrylenko, Coach
  • Daniel Haidachuk, Contestant
  • Mykola Shchetinin, Contestant
  • Bohdan Slepak, Contestant
National Aerospace University “KhAI”   [URL]
Team name:  KhAI_WideLab
  • Margarita Slepicheva, Coach
  • Artem Bezlyubchenko, Contestant
  • Anton Ermakov, Contestant
  • Artem Kotelevych, Contestant
National Metallurgical Academy of Ukraine  
Team name:  NMETAU_EK*
  • Ludmila Lozovskaya, Coach
  • Andrew Didovik, Contestant
  • Daniyl Sokyrynskiy, Contestant
  • Valentyna Zelik, Contestant
National Technical University "Kharkiv Polytechnic Institute"   [URL]
Team name:  NTU_KhPI_cmmm_bsya
  • Leonid Lyubchyk, Coach
  • Mykyta Bakunov, Contestant
  • Vadym Sidorov, Contestant
  • Klym Yamkovyi, Contestant
National Technical University "Kharkiv Polytechnic Institute"   [URL]
Team name:  NTU_KhPI_cmmm_schb
  • Leonid Lyubchyk, Coach
  • Mykhailo Babenko, Contestant
  • Andrew Cherevko, Contestant
  • Andrew Stepanov, Contestant
National Technical University "Kharkiv Polytechnic Institute"   [URL]
Team name:  NTUKhPI_CodieCooks
  • Alexey Galuza, Coach
  • Vsevolod Ryabykh, Contestant
  • Omar Shikkherimov, Contestant
  • Hennady Sofronov, Contestant
National Technical University "Kharkiv Polytechnic Institute"   [URL]
Team name:  NTUKhPI_FlairOfFairAffair
  • Alexey Galuza, Coach
  • Nikolay Ambartsumov, Contestant
  • Yan Lypovetskyi, Contestant
  • Maxim Mikityanskiy, Contestant
National Technical University "Kharkiv Polytechnic Institute"   [URL]
Team name:  NTU_KhPI_Morituri
  • Leonid Lyubchyk, Coach
  • Vadim Honcharenko, Contestant
  • Vladislav Mats, Contestant
  • Maria Stepanova, Contestant
Poltava National Pedagogical University named after V.G. Korolenko   [URL]
Team name:  PNPU_4VBlack
  • Alexander Mamon, Coach
  • Volodumur Dovgal, Contestant
  • Ivan Lymarenko, Contestant
  • Valentin Prokopenko, Contestant
Poltava National Technical University named after Yuri Kondratyuk   [URL]
Team name:  PNTU_Writers
  • Andriy Kucherenko, Coach
  • Oleg Bublik, Contestant
  • Valeriy Gaydar, Contestant
  • Sergiy Gnitiy, Contestant
Poltava National Technical University named after Yuri Kondratyuk   [URL]
Team name:  PoltNTU_Trinity
  • Mykhailo Melnyk, Coach
  • Olexiy Korniyenko, Contestant
  • Sergey Ohrimenko, Contestant
  • Bogdan Sirenko, Contestant
Poltava University of Economics and Trade   [URL]
Team name:  PUET_BootMen
  • Dmitriy Olchovskiy, Coach
  • Dmytro Marchenko, Contestant
  • Sergiy Pedorenko, Contestant
  • Volodymyr Tsyuryupa, Contestant
Severodonetsk Technological Institute of East Ukrainian National University named after Volodymyr Dahl  
Team name:  STI_KI12D
  • Maryna Shcherbakova, Coach
  • Anton Faibyshev, Contestant
  • Mikhail Grushka, Contestant
  • Sergei Pogorelov, Contestant
Severodonetsk Technological Institute of East Ukrainian National University named after Volodymyr Dahl  
Team name:  STI_KI132D
  • Maryna Shcherbakova, Coach
  • Egor Boltov, Contestant
  • Bogdan Kislinskiy, Contestant
  • Victor Konnov, Contestant
Sumy State University   [URL]
Team name:  SSU_BOMBANOOLO
  • Sergii Petrov, Coach
  • Marchenko Igor, Contestant
  • Zakhar Kozlov, Contestant
  • Roman Rudenko, Contestant
Sumy State University   [URL]
Team name:  SSU_Veterans
  • Sergii Petrov, Coach
  • Balenko Daniil, Contestant
  • Bogdan Golyshevsky, Contestant
  • Anton Pidkuiko, Contestant
University of Customs and Finance of Ukraine   [URL]
Team name:  ACU_1
  • Oleksandr Bulanyi, Coach
  • Nikita Kleymenov, Contestant
  • Olha Orlova, Contestant
  • Igor Tiholiz, Contestant
V.N. Karazin Kharkiv National University   [URL]
Team name:  KhNU_FKS
  • Dmitriy Litvinov, Coach
  • Andrey Kolgatin, Contestant
  • Anton Martynov, Contestant
  • Bogdan Talalaev, Contestant
V.N. Karazin Kharkiv National University   [URL]
Team name:  KhNU_TheBigBangTheory*
  • Dmitriy Litvinov, Coach
  • Albert Alexeev, Contestant
  • Simon Kostenko, Contestant
  • Eugene Volboyenko, Contestant
V.N. Karazin Kharkiv National University   [URL]
Team name:  Play_Foxes*
  • Zholtkevych Hryhoriy, Coach
  • Philipp Kofman, Contestant
  • Sergey Lysychkin, Contestant
  • Georgy Rodionov, Contestant
Volodymyr Dahl East Ukrainian National University   [URL]
Team name:  SNU_IT-engineering
  • Juliy Polupan, Coach
  • Juliy Morozova, Contestant
  • Aleksey Nesterenko, Contestant
  • Evgeniy Vitchenko, Contestant

Ukraine Kyiv Region

Kiev National University of Culture and Arts   [URL]
Team name:  KNUKIM-1
  • Olga Tkachenko, Coach
  • Maxim Koval, Contestant
  • Mykola Myhalenkov, Contestant
  • Valeriya Schastlyva, Contestant
Kiev National University of Culture and Arts   [URL]
Team name:  KNUKIM-3
  • Olga Tkachenko, Coach
  • Vladislav Klivak, Contestant
  • Ihor Pedyna, Contestant
  • Maxim Rybalskyi, Contestant
Kyiv State Maritime Academy   [URL]
Team name:  KSMA-1
  • Olga Tkachenko, Coach
  • Maxym Ivanov, Contestant
  • Anton Trygub, Contestant
  • Dmytro Zhuk, Contestant
Kyiv State Maritime Academy   [URL]
Team name:  KSMA-2
  • Olga Tkachenko, Coach
  • Nataliya Kukil, Contestant
  • Daria Nidelska, Contestant
  • Victoria Shestakova, Contestant
National Aviation University  
Team name:  ICIT-NAU*
  • Ievgen Artamonov, Coach
  • Bohdan Liakhovetskyi, Contestant
  • Vlad Stepanov, Contestant
  • Roman Svyatnenko, Contestant
National Aviation University  
Team name:  Unity_developers
  • Elena Chebanyuk, Coach
  • Maksym Chukhrii, Contestant
  • Nastia Marinskaya, Contestant
  • Dmytro Povaliaiev, Contestant
National Technical University of Ukraine "Kiev Polytechnic Institute"   [URL]
Team name:  BayWatch
  • Oleksii Molchanovskyi, Coach
  • Ignat Blazhko, Contestant
  • Volodymyr Fomenko, Contestant
  • Vlad Ganzha, Contestant
National Technical University of Ukraine "Kiev Polytechnic Institute"   [URL]
Team name:  NTUU_KPI_AIR
  • Iryna Nazarchuk, Coach
  • Dmytro Dulskyi, Contestant
  • Oleksandr Husiev, Contestant
  • Mykhaylovskyy Volodymyr, Contestant
National Technical University of Ukraine "Kiev Polytechnic Institute"   [URL]
Team name:  NTUU_KPI_Schmetterlinge
  • Iryna Nazarchuk, Coach
  • Mykola Mostovenko, Contestant
  • Arsenii Shulikov, Contestant
  • Oleg Shyshkov, Contestant
National University of Food Technologies   [URL]
Team name:  Chernysh
  • Sergey Gribkov, Coach
  • Dmitro Chernenko, Contestant
  • Volodymyr Gorilyi, Contestant
  • Aleksandr Yeroshenko, Contestant
National University of Food Technologies   [URL]
Team name:  Pink Unicorn
  • Sergey Gribkov, Coach
  • Nick Davidenko, Contestant
  • Anna Lytvyn, Contestant
  • Ihor Starnavskyi, Contestant
National University of Kyiv-Mohyla Academy   [URL]
Team name:  Les Bonapartes
  • Bogdan Norkin, Coach
  • Igor Morozov, Contestant
  • Myroslav Nesysiuk, Contestant
  • Illya Spas, Contestant
National University of Life and Environmental Sciences   [URL]
Team name:  NUBIP_Emperors
  • Bella Golub, Coach
  • Pavlo Kotelnyckyi, Contestant
  • Eli Syrota, Contestant
  • Sophia Tsarynnyk, Contestant
National University of Life and Environmental Sciences   [URL]
Team name:  NUBIP_Shift
  • Bella Golub, Coach
  • Artem Matiushenko, Contestant
  • Yaroslav Popov, Contestant
  • Alexandr Shelest, Contestant
National University of Life and Environmental Sciences   [URL]
Team name:  NUBIP_#timeless
  • Bella Golub, Coach
  • Daniil Mazurenko, Contestant
  • Viktor Trokhymenko, Contestant
  • Mykola Yaremenko, Contestant
National University of State Tax Service of Ukraine   [URL]
Team name:  Taxman 1
  • Kozhevnikov Ivan, Coach
  • Yaroslav Romanenko, Contestant
  • Aleksandr Zabyshnyu, Contestant
  • Оксана Іванська, Contestant
National University of State Tax Service of Ukraine   [URL]
Team name:  Taxman 2
  • Kozhevnikov Ivan, Coach
  • Serhii Chudik, Contestant
  • Iryna Shvets, Contestant
  • Dmitry Zavada, Contestant
Taras Shevchenko Kiev National University   [URL]
Team name:  Charming Cheetahs
  • Vitalii Bondarenko, Coach
  • Roman Kotenko, Contestant
  • Dmytro Laba, Contestant
  • Andrii Omelianenko, Contestant
Taras Shevchenko Kiev National University   [URL]
Team name:  Flareon
  • Anastasia Meleshchenko, Coach
  • Evgeny Diomidov, Contestant
  • Anastasia Meleshchenko, Contestant
  • Alexandr Rudenko, Contestant
Taras Shevchenko Kiev National University   [URL]
Team name:  Flawless
  • Vitalii Bondarenko, Coach
  • Mykhailo Chornyi, Contestant
  • Roman Furko, Contestant
  • Dmytro Ihnatenko, Contestant
Taras Shevchenko Kiev National University   [URL]
Team name:  Frogs
  • Vitalii Bondarenko, Coach
  • Eugene Shevchuk, Contestant
  • Ivan Zdomskyi, Contestant
  • Artem Zinchenko, Contestant
Taras Shevchenko Kiev National University   [URL]
Team name:  Polar Bears
  • Vitalii Bondarenko, Coach
  • Roman Khotsyn, Contestant
  • Alexey Kuzmin, Contestant
  • Oleksiy Stetsyk, Contestant
Taras Shevchenko Kiev National University   [URL]
Team name:  SAT
  • Vitalii Bondarenko, Coach
  • Sergey Kolianovsky, Contestant
  • Bohdan Osadchyi, Contestant
  • Oleksandr Tsytsira, Contestant
Taras Shevchenko Kiev National University   [URL]
Team name:  Shamans
  • Vitalii Bondarenko, Coach
  • Vasyl Antoniuk, Contestant
  • Eugen Popovich, Contestant
  • Kirill Shchetinin, Contestant
Taras Shevchenko Kiev National University   [URL]
Team name:  Unicon
  • Vitalii Bondarenko, Coach
  • Maksym Bevza, Contestant
  • Sergii Nagin, Contestant
  • Yevgen Vasyliv, Contestant
Taras Shevchenko Kiev National University   [URL]
Team name:  Unknown team
  • Vitalii Bondarenko, Coach
  • Maksym Chaudkhari, Contestant
  • Vasyl Franchuk, Contestant
  • Bohdan Kivva, Contestant
Vadym Getman Kiev National Economic University   [URL]
Team name:  KNEU_Binary
  • Sergiy Sylantyev, Coach
  • Alexander Prysiazhnyuk, Contestant
  • Katerina Severinko, Contestant
  • Lyudmila Zhukovska, Contestant
Vadym Getman Kiev National Economic University   [URL]
Team name:  KNEU_MATRIX
  • Sergiy Sylantyev, Coach
  • Andrij Polianytsia, Contestant
  • Sviatoslav Sarapin, Contestant
  • Bogdan Zhila, Contestant
Vadym Getman Kiev National Economic University   [URL]
Team name:  KNEU_QTeamX
  • Sergiy Sylantyev, Coach
  • Vladislav Korchynskyi, Contestant
  • Maksym Manzhos, Contestant
  • Liubov Vynnytska, Contestant

Ukraine Southern region

Berdyansk State Pedagogical University   [URL]
Team name:  BSPU_Code_junkies
  • Oleksiy Genov-Steshenko, Coach
  • Eugene Korobov, Contestant
  • Roman Lutsenko, Contestant
  • Eugene Zavoloka, Contestant
Kherson National Technical University  
Team name:  KhNTU-IT1
  • Dmitriy Kiriychuk, Coach
  • Alexey Golubkov, Contestant
  • Mykola Stetsiuk, Contestant
  • Igor Zheleznyak, Contestant
Kherson State University  
Team name:  KSU_Coders
  • Igor Blinov, Coach
  • Andrew Baev, Contestant
  • Leonid Klad'ko, Contestant
  • Roman Lukianov, Contestant
Kirovograd National Technical University  
Team name:  KNTUDreamTeam
  • Roman Minailenko, Coach
  • Ivan Buravchenko, Contestant
  • Yuriy Povanda, Contestant
  • Sergei Prytula, Contestant
Kirovograd National Technical University  
Team name:  KNTU_Last_day
  • Victoriya Germak, Coach
  • Oleg Lutsenko, Contestant
  • Denis Tasenko, Contestant
  • Nina Tsimbal, Contestant
Melitopol State Pedagogical University   [URL]
Team name:  MSPU im.B.Hmelnytsky AKUMA
  • Sergiy Konyukhov, Coach
  • Dmitriy Bukreyev, Contestant
  • Dmitriy Kirichenko, Contestant
  • Zulfiya Seydametova, Contestant
National University of Shipbuilding named after Admiral Makarov   [URL]
Team name:  NUS_Long
  • Eugeny Berkunsky, Coach
  • Alexey Berkunsky, Contestant
  • Bohdan Bessonov, Contestant
  • Andrey Rudchenko, Contestant
National University of Shipbuilding named after Admiral Makarov   [URL]
Team name:  NUS_VDM
  • Eugeny Berkunsky, Coach
  • Inna Dyachenko, Contestant
  • Maksym Modestov, Contestant
  • Dmytro Vitinnik, Contestant
Odessa National Academy of Telecommunications named after O.S. Popov   [URL]
Team name:  ONAT_HODOR
  • Alexander Antonenko, Coach
  • Oleksandr Abasov, Contestant
  • Vitali Karytka, Contestant
  • Sviat Stoliarenko, Contestant
Odessa National Academy of Telecommunications named after O.S. Popov   [URL]
Team name:  ONAT_ORIGIN
  • Alexander Antonenko, Coach
  • Volodymyr Borodin, Contestant
  • Mykola Korniichuk, Contestant
  • Valentine Tanasovich, Contestant
Odessa National Mechnikov University   [URL]
Team name:  ONU_0xBBB
  • Oleg Petrov, Coach
  • Denis Bazanov, Contestant
  • Konstantin Berkow, Contestant
  • Andrew Boyko, Contestant
Odessa National Mechnikov University   [URL]
Team name:  ONU_Antananarivu
  • Oleg Petrov, Coach
  • Sofiya Kats, Contestant
  • Anna Kats, Contestant
  • Tetiana Romanova, Contestant
Odessa National Mechnikov University   [URL]
Team name:  ONU_Cat_Power
  • Oleg Petrov, Coach
  • Roman Bronfen-Bova, Contestant
  • Viacheslav Ivanov, Contestant
  • Kondrat Voronov, Contestant
Odessa National Mechnikov University   [URL]
Team name:  ONU_Rabid_Pandas
  • Oleg Petrov, Coach
  • Maria Illarionova, Contestant
  • Filip Marchenko, Contestant
  • Igor Vustianiuk, Contestant
Odessa National Mechnikov University   [URL]
Team name:  ONU_SECRET
  • Alexander Antonenko, Coach
  • Sergei Cherkes, Contestant
  • Igor Chernega, Contestant
  • Sergey Koziniy, Contestant
Odessa National Polytechnic University   [URL]
Team name:  ONPU_Compote
  • Victoria Ruvinskaya, Coach
  • Aleksey Kholovchuk, Contestant
  • Maxim Molchanov, Contestant
  • Vladimir Mshanetskiy, Contestant
Odessa National Polytechnic University   [URL]
Team name:  ONPU_LightScr1be
  • Victoria Ruvinskaya, Coach
  • Kyrylo Cherneha, Contestant
  • Vladislav Lugovskoy, Contestant
  • Dmitriy Sadoviy, Contestant
Odessa National Polytechnic University   [URL]
Team name:  ONPU_Oracle*
  • Victoria Ruvinskaya, Coach
  • Alexander Khalamirenko, Contestant
  • Maxim Mosyura, Contestant
  • Sergey Popov, Contestant
Odessa National Polytechnic University   [URL]
Team name:  ONPU_TASCHI
  • Victoria Ruvinskaya, Coach
  • Kostya Cheban, Contestant
  • Viktor Hapiak, Contestant
  • Alexey Sergenco, Contestant
Odessa State Academy of Food Technologies  
Team name:  ONAFT_2
  • Alfiia Antonova, Coach
  • Alexander Bodnia, Contestant
  • Drozd Evgen, Contestant
  • Ann Stukalenko, Contestant
Odessa State Academy of Food Technologies  
Team name:  ONAFT_C++In14days
  • Alfiia Antonova, Coach
  • Proydenko Alex, Contestant
  • Shanovskiy Bogdan, Contestant
  • Andrii Latyshev, Contestant
Odessa State Environmental University   [URL]
Team name:  OSEU_team2
  • Svetlana Kuznichenko, Coach
  • Stanislav Gichak, Contestant
  • Anna Poleschuk, Contestant
  • Yulia Verkhova, Contestant
Petro Mohyla Black Sea State University   [URL]
Team name:  BSSU_Ni4osi
  • Igor Kobylinskyi, Coach
  • Dmitry Cherednik, Contestant
  • Taras Levenets, Contestant
  • Maria Sapsai, Contestant
Petro Mohyla Black Sea State University   [URL]
Team name:  BSSU_Ninjavas
  • Igor Kobylinskyi, Coach
  • Ilias Alieiev, Contestant
  • Denis Horobtsov, Contestant
  • Nikita Taranov, Contestant
Petro Mohyla Black Sea State University   [URL]
Team name:  BSSU_Titans
  • Igor Kobylinskyi, Coach
  • Artur Arshakian, Contestant
  • Danil Chabanovskiy, Contestant
  • Andrii Vanda, Contestant
South Ukrainian National Pedagogical University named after K.D. Ushynsky   [URL]
Team name:  SUNPU_RADUG
  • Lyudmila Kobiakova, Coach
  • Stepan Govda, Contestant
  • Ksenia Shestopalova, Contestant
  • Andrey Tarakanovskiy, Contestant
Tavria State Agrotechnological University   [URL]
Team name:  Tavria2
  • Yuriy Sitsylitsyn, Coach
  • Sergey Kabanov, Contestant
  • Volodymyr Kravchenko, Contestant
  • Roman Ovcharenko, Contestant
V.O. Sukhomlynsky Mykolaiv National University   [URL]
Team name:  MNU_First
  • Makhrovskaya Natalya, Coach
  • Viktoria Berezhetska, Contestant
  • Vitaliy Buzak, Contestant
  • Oleg Buzak, Contestant
V.O. Sukhomlynsky Mykolaiv National University   [URL]
Team name:  MNU_QuickSoft
  • Galyna Hodyakova, Coach
  • Volodymyr Frolenko, Contestant
  • Pavlo Kislichenko, Contestant
  • Vasily Sokolenko, Contestant
V. Vinnijchenko Kirovograd State Pedagogical University  
Team name:  KSPU_LSD
  • Iryna Lupan, Coach
  • Kate Fomenko, Contestant
  • Dmitro Godun, Contestant
  • Evgen Ivanov, Contestant
V. Vinnijchenko Kirovograd State Pedagogical University  
Team name:  KSPU_NotFound
  • Iryna Lupan, Coach
  • Vladimir Mikhav, Contestant
  • Julia Nosko, Contestant
  • Victor Turturika, Contestant
Zaporizhzhia Classical Private University  
Team name:  CPU_Triforce
  • Roman Shumada, Coach
  • Maxim Khlebnikov, Contestant
  • Vlad Romanchuk, Contestant
  • Evgeniy Sirik, Contestant
Zaporizhzhia National University   [URL]
Team name:  ZNU_Alt+F4
  • Natalya Keberle, Coach
  • Evgeniy Kharchenko, Contestant
  • Andriy Kosinskii, Contestant
  • Rodeon Popov, Contestant
Zaporizhzhia National University   [URL]
Team name:  ZNU_GCode
  • Oleksandr Myltsev, Coach
  • Artyom Taran, Contestant
  • Vladislav Ternovoy, Contestant
  • Vadym Ternovoy, Contestant
Zaporizhzhia State Engineering Academy  
Team name:  ZSEA Alliance
  • Volodymyr Kryvuliak, Coach
  • Margarita Kulinich, Contestant
  • Pavlo Malyarevich, Contestant
  • Mikhaylo Matviiv, Contestant
Zaporizhzhia State Engineering Academy  
Team name:  ZSEA cookLUXcode
  • Volodymyr Kryvuliak, Coach
  • Kirill Abramov, Contestant
  • Karim Alabtakh, Contestant
  • Vlad Zagorodniy, Contestant
Zaporizhzhia State Engineering Academy  
Team name:  ZSEA Luckyteam
  • Volodymyr Kryvuliak, Coach
  • Andriy Barabash, Contestant
  • Bogdan Ovsiannikov, Contestant
  • Eugene Uraskin, Contestant
Zaporizhzhya National Technical University   [URL]
Team name:  ZNTU_ByteShift
  • Natalia Myronova, Coach
  • Natalia Bloshchynska, Contestant
  • Nikita Grishin, Contestant
  • Danil Shatokhin, Contestant
Zaporizhzhya National Technical University   [URL]
Team name:  ZNTU_Kappatalize
  • Natalia Myronova, Coach
  • Angelika Kovalchuk, Contestant
  • Maxim Mishchenko, Contestant
  • Eugen Tverdokhleb, Contestant
Zaporizhzhya National Technical University   [URL]
Team name:  ZNTU_Pro100Team
  • Natalia Myronova, Coach
  • Alexander Korotky, Contestant
  • Evgeniy Padalkin, Contestant
  • Denis Pulyaev, Contestant
Zaporizhzhya National Technical University   [URL]
Team name:  ZNTU_SEEK_AND_DESTROY
  • Olga Polska, Coach
  • Alexey Sergeev, Contestant
  • Stanislav Seryi, Contestant
  • Vladislav Tishchenko, Contestant
Zaporizhzhya National Technical University   [URL]
Team name:  ZNTU_SetUp
  • Natalia Myronova, Coach
  • Andrii Bezsonov, Contestant
  • Viktoriia Kosarenko, Contestant
  • Yevhen Zadorozhnii, Contestant

Ukraine Western region

Danylo Halytskyi Lviv National Medical University   [URL]
Team name:  LNMU_esculap
  • Stepan Kozak, Coach
  • Taras Makar, Contestant
  • Sergey Sarakhman, Contestant
  • Maryana Stetsjuk, Contestant
Husiatyn College of Ternopil Ivan Pul'uj National Technical University   [URL]
Team name:  TNTUGK_Svetik
  • Liudmyla Stelmaschuk, Coach
  • Sviatoslav Bilaniuk, Contestant
  • Andriy Davidov, Contestant
  • Volodymyr Palii, Contestant
Lutsk National Technical University   [URL]
Team name:  LNTU_Hope
  • Roman Hrudetsky, Coach
  • Roman Mizernuk, Contestant
  • Illa Moroz, Contestant
  • Sergii Voitovych, Contestant
Lutsk National Technical University   [URL]
Team name:  LutskNTU Lannisters
  • Semenyuk Vasyl, Coach
  • Mykola Kovalskyi, Contestant
  • Oleg Kuzava, Contestant
  • Andrew Sereda, Contestant
Lviv National University   [URL]
Team name:  LNU 47%vol
  • Vasyl Biletskyy, Coach
  • Andrij Makar, Contestant
  • Vitalii Melnyk, Contestant
  • Serhij Skytyba, Contestant
Lviv National University   [URL]
Team name:  LNU LogyCode
  • Vasyl Biletskyy, Coach
  • Mykola Klymenko, Contestant
  • Roman Pretsel, Contestant
  • Misha Pylyp, Contestant
Lviv National University   [URL]
Team name:  LNU Penguins*
  • Vasyl Biletskyy, Coach
  • Roman Bilyi, Contestant
  • Vitalii Herasymiv, Contestant
  • Taras Savitskyi, Contestant
Lviv National University   [URL]
Team name:  LNU Seals*
  • Vasyl Biletskyy, Coach
  • Maria Bychyk, Contestant
  • Marta Manchur, Contestant
  • Volodymyr Radyuk, Contestant
Lviv National University   [URL]
Team name:  LNU VVT
  • Vasyl Biletskyy, Coach
  • Taras Chaika, Contestant
  • Volodymyr Chikh, Contestant
  • Volodymyr Trytsetskyi, Contestant
Lviv Polytechnic National University   [URL]
Team name:  NULP_Nerdasaurus
  • Tetyana Marusenkova, Coach
  • Yuriy Belekanych, Contestant
  • Sviatoslav Peleshko, Contestant
  • Kateryna Vovryn, Contestant
Lviv Polytechnic National University   [URL]
Team name:  NULP_PAY
  • Yurii Tsymbal, Coach
  • Yura Horbal, Contestant
  • Andriy Romaniv, Contestant
  • Pavlo Samboryk, Contestant
Lviv Polytechnic National University   [URL]
Team name:  NULP_PRIME
  • Ruslan Tushnytskyy, Coach
  • Olexander Basalkevych, Contestant
  • Myroslav Havdo, Contestant
  • Taras Teslyuk, Contestant
Lviv Polytechnic National University   [URL]
Team name:  NULP_R&M's
  • Yurii Tsymbal, Coach
  • Roman Gultaichuk, Contestant
  • Yaroslav Slonovskiy, Contestant
  • Maxym Tropets, Contestant
National Forestry University of Ukraine  
Team name:  NFUU_C_Dev
  • Mykola Salo, Coach
  • Ruslan Horlatyi, Contestant
  • Pavlo Kovalyk, Contestant
  • Maksum Kurnosov, Contestant
National Forestry University of Ukraine  
Team name:  NFUU_Veterans
  • Mykola Salo, Coach
  • Svjatoslav Dzyadevych, Contestant
  • Sergiy Koval, Contestant
  • Roman Shevchuk, Contestant
National University of Life and Environmental Sciences of Ukraine Berezhany Agrotechnical Institute   [URL]
Team name:  BATI_oblik
  • Volodymyr Kachurivskyi, Coach
  • Olha Deneka, Contestant
  • Vladyslav Dokin, Contestant
  • Myhailo Skrypka, Contestant
National University of Water Management and Natural Resources Application  
Team name:  NUWM_Brain_Storm
  • Viktor Zhukovskyy, Coach
  • Mihail Ilchuk, Contestant
  • Oleg Moskal, Contestant
  • Taras Polyovyy, Contestant
National University of Water Management and Natural Resources Application  
Team name:  NUWM_GC*
  • Viktor Zhukovskyy, Coach
  • Victor Borysyuk, Contestant
  • Ura Luchak, Contestant
  • Sergiy Zhuk, Contestant
National University of Water Management and Natural Resources Application  
Team name:  NUWM_Sky
  • Viktor Zhukovskyy, Coach
  • Serge Babanov, Contestant
  • Oleknsadr Krasko, Contestant
  • Mariana Turbal, Contestant
National University of Water Management and Natural Resources Application  
Team name:  NUWM_Stream
  • Viktor Zhukovskyy, Coach
  • Ivan Andreev-Savchuk, Contestant
  • Yurii Chui, Contestant
  • Viktor Krylovets, Contestant
Rivne State Humanities University  
Team name:  ExcEpt!0n
  • Volodymyr Syasky, Coach
  • Bogdan Savchenko, Contestant
  • Andriy Vozniuk, Contestant
  • Vlad Yeremeichuk, Contestant
Ternopil Academy of National Economics  
Team name:  FCIT_TNEU#2
  • Yuriy Pigovsky, Coach
  • Andriy Bayurskiy, Contestant
  • Nazar Nadorozhnyak, Contestant
  • Vitaliy Smal', Contestant
Ternopil Ivan Pul'uj National Technical University   [URL]
Team name:  TNTU_HollyShift
  • Oksana Petryk, Coach
  • Igor Barmak, Contestant
  • Victor Kifer, Contestant
  • Volodymyr Zaiats, Contestant
Ternopil Ivan Pul'uj National Technical University   [URL]
Team name:  TNTU::IamCoder
  • Vitaly Brevus, Coach
  • Taras Dolinskii, Contestant
  • Iryna Mykoliuk, Contestant
  • Andriy Stefaniv, Contestant
Ternopil Ivan Pul'uj National Technical University   [URL]
Team name:  TNTU_qwerty
  • Oksana Petryk, Coach
  • Nazar Kashalov, Contestant
  • Volodymyr Zagurskiy, Contestant
  • Vasyl Zhyruk, Contestant
Ternopil Volodymyr Hnatyuk National Pedagogy University  
Team name:  TNPU_StackOverflow
  • Serhij Struk, Coach
  • Vasyl Barna, Contestant
  • Artemyj Melnyk, Contestant
  • Olexandr Novosad, Contestant
Ternopil Volodymyr Hnatyuk National Pedagogy University  
Team name:  TNPU_StackUnderflow
  • Serhij Struk, Coach
  • Andriy Martunovskiy, Contestant
  • Oleksandr Volos, Contestant
  • Maxim Zhukovskyj, Contestant
Uzhgorod National University  
Team name:  Uzhnu_Beavers
  • Oleksandr Mitsa, Coach
  • Egor Bobyk, Contestant
  • Ivan Boykov, Contestant
  • Taras Novohatskiy, Contestant
Uzhgorod National University  
Team name:  Uzhnu_Brainiacs
  • Oleksandr Mitsa, Coach
  • Roman Melnyk, Contestant
  • Serhii Oryshych, Contestant
  • Roman Rubanenko, Contestant
Uzhgorod National University  
Team name:  UzhNU_Eagles
  • Oleksandr Mitsa, Coach
  • Denys Stratonov, Contestant
  • Myroslav Sviderock, Contestant
  • Vladislav Yermakov, Contestant
Uzhgorod National University  
Team name:  UzhNU_Ten_vegetables*
  • Oleksandr Mitsa, Coach
  • Andriy Dudka, Contestant
  • Yevgen Kykyna, Contestant
  • Anatoliy Potapchuk, Contestant
Vasyl Stefanyk Precarpathian National University   [URL]
Team name:  PNU_afof32
  • Yurij Ilyash, Coach
  • Ivan Mazur, Contestant
  • Volodymyr Mykytsei, Contestant
  • Volodymyr Prokopiv, Contestant
Vasyl Stefanyk Precarpathian National University   [URL]
Team name:  PNU_i4
  • Yurij Ilyash, Coach
  • Taras Dubyk, Contestant
  • Ihor Melnyk, Contestant
  • Oleksandr Regush, Contestant
Volyn University named after Lesya Ukrainka  
Team name:  EENU_EVEREST1
  • Oleksandr Karpevich, Coach
  • Bohdan Borsuk, Contestant
  • Olexandr Kushnir, Contestant
  • Misha Voloshyn, Contestant
Volyn University named after Lesya Ukrainka  
Team name:  EENU_EVEREST3
  • Oleksandr Karpevich, Coach
  • Oleg Ivanchuk, Contestant
  • Andriy Khomyak, Contestant
  • Alexander Semeniuk, Contestant