The 2017 Central Europe Regional Contest

AustriaCzech RepublicCroatiaHungaryPolandSloveniaSlovakia

Main info

It is 217 days after contest
The regional contest represents the geographic area of Austria, Croatia, Czech Republic, Hungary, Poland, Slovakia and Slovenia. The contest is sponsored by The Sports Programming Foundation (TSPF). The local web-site is accessible here. The contact email address is

The contest dates are 17 Nov - 19 Nov '17.
The registration is open between 2 Oct - 2 Nov '17.


 

CERC 2017

Adam Mickiewicz University   [URL]
Team name:  Adam Mickiewicz University
  • Rafal Witkowski, Coach
  • Grzegorz Adamski, Contestant
  • Joanna Malińska, Contestant
  • Sylwester Swat, Contestant
AGH University of Science and Technology   [URL]
Team name:  AGH1
  • Tomasz Szydlo, Coach
  • Łukasz Janeczko, Contestant
  • Adam Szady, Contestant
  • Jan Tułowiecki, Contestant
Budapest University of Technology and Economics   [URL]
Team name:  BUTE-1
  • Gergely Gábor Nagy, Coach
  • Nóra Almási, Contestant
  • Anna Bodnár, Contestant
  • László Radnai, Contestant
Budapest University of Technology and Economics   [URL]
Team name:  BUTE-2
  • Gergely Gábor Nagy, Coach
  • Péter Béla Almási, Contestant
  • Viktória Nemkin, Contestant
  • Gábor Székely, Contestant
Charles University in Prague   [URL]
Team name:  MFF1
  • Zdenek Dvorak, Coach
  • Filip Bialas, Contestant
  • Richard Hladík, Contestant
  • Václav Volhejn, Contestant
Charles University in Prague   [URL]
Team name:  MFF2
  • Zdenek Dvorak, Coach
  • Martin Hora, Contestant
  • Ondřej Hübsch, Contestant
  • Jakub Svoboda, Contestant
Charles University in Prague   [URL]
Team name:  MFF3
  • Zdenek Dvorak, Coach
  • Matěj Konečný, Contestant
  • Pavel Madaj, Contestant
  • Václav Rozhoň, Contestant
Comenius University   [URL]
Team name:  Comenius Farmári
  • Michal Forišek, Coach
  • Eduard Batmendijn, Contestant
  • Jaroslav Petrucha, Contestant
  • Samuel Sládek, Contestant
Comenius University   [URL]
Team name:  Comenius Traktoristi
  • Michal Forišek, Coach
  • Jakub Havelka, Contestant
  • Lukáš Ivan, Contestant
  • Vladimír Macko, Contestant
Eötvös Loránd University   [URL]
Team name:  ELTE1
  • Gyula Horváth, Coach
  • András Leitereg, Contestant
  • Vendel Nagy, Contestant
  • Tamás Schwarcz, Contestant
Eötvös Loránd University   [URL]
Team name:  ELTE2
  • Gyula Horváth, Coach
  • Gábor Péter Bencze, Contestant
  • Áron Attila Mészáros, Contestant
  • Gergely Nagy, Contestant
Eötvös Loránd University   [URL]
Team name:  ELTE3
  • Gyula Horváth, Coach
  • Mátyás Komáromi, Contestant
  • Minh Nghia Le, Contestant
  • Lövei Pèter, Contestant
Faculty of Electrical Engineering Czech Technical University in Prague   [URL]
Team name:  CTU 4
  • Marko Genyk-Berezovskyj, Coach
  • Jan Kubr, Co-coach
  • Maksim Bilan, Contestant
  • Daria Lebedeva, Contestant
  • Simon Mandlik, Contestant
Faculty of Information Technology, Czech Technical University in Prague   [URL]
Team name:  CTU 1
  • Miloslav Brožek, Coach
  • Radovan Červený, Contestant
  • Peter Mitura, Contestant
  • Klára Schovánková, Contestant
Faculty of Information Technology, Czech Technical University in Prague   [URL]
Team name:  CTU 2
  • Václav Blažej, Coach
  • Jan Baier, Co-coach
  • Jan Matyáš Křišťan, Contestant
  • Šimon Lomič, Contestant
  • Tung Anh Vu, Contestant
Faculty of Information Technology, Czech Technical University in Prague   [URL]
Team name:  CTU 3
  • Josef Malík, Coach
  • Aleksandr Efremov, Contestant
  • Oleksandr Husiev, Contestant
  • Vladislav Martyniuk, Contestant
Faculty of Information Technology, Czech Technical University in Prague   [URL]
Team name:  CTU 5
  • Roman Jelínek, Coach
  • David Bernhauer, Co-coach
  • Tomáš Bánhegyi, Contestant
  • Matej Choma, Contestant
  • Martin Vastl, Contestant
Jagiellonian University in Krakow   [URL]
Team name:  Jagiellonian 1
  • Pawel Idziak, Coach
  • Grzegorz Guśpiel, Co-coach
  • Vladyslav Hlembotskyi, Contestant
  • Franciszek Stokowacki, Contestant
  • Michał Zieliński, Contestant
Jagiellonian University in Krakow   [URL]
Team name:  Jagiellonian 2
  • Pawel Idziak, Coach
  • Grzegorz Guśpiel, Co-coach
  • Rafał Burczyński, Contestant
  • Weronika Grzybowska, Contestant
  • Kamil Rajtar, Contestant
Jagiellonian University in Krakow   [URL]
Team name:  Jagiellonian 3
  • Pawel Idziak, Coach
  • Grzegorz Guśpiel, Co-coach
  • Miron Ficak, Contestant
  • Sylwester Klocek, Contestant
  • Szymon Stankiewicz, Contestant
Josip Juraj Strossmayer University of Osijek   [URL]
Team name:  MathosRocket
  • Jurica Maltar, Coach
  • Bartol Borozan, Contestant
  • Antonio Jovanović, Contestant
  • Marko Tutavac, Contestant
Juraj Dobrila University of Pula   [URL]
Team name:  OIKT
  • Tihomir Orehovački, Coach
  • Adrian Drozina, Contestant
  • Tvrtko Jelić, Contestant
  • Doroteo Macan, Contestant
Masaryk University   [URL]
Team name:  FI MUNI 01
  • Nikola Beneš, Coach
  • Jan Sebastian Fabík, Contestant
  • Jan Pokorný, Contestant
  • Jan Priessnitz, Contestant
Masaryk University   [URL]
Team name:  FI MUNI 02
  • Nikola Beneš, Coach
  • Filip Pokrývka, Contestant
  • Peter Sekan, Contestant
  • Maroš Tkáčik, Contestant
Nicolaus Copernicus University   [URL]
Team name:  NCU1
  • Łukasz Mikulski, Coach
  • Witold Pazderski, Contestant
  • Marcin Wojdat, Contestant
  • Paweł Zacharek, Contestant
Nicolaus Copernicus University   [URL]
Team name:  NCU2
  • Łukasz Mikulski, Coach
  • Tomasz Czarkowski, Contestant
  • Kamil Grzeczkowski, Contestant
  • Dawid Maliszewski, Contestant
Pavol Jozef Šafárik University in Košice   [URL]
Team name:  UPJŠ
  • Rastislav Krivoš-Belluš, Coach
  • Jakub Džama, Contestant
  • Šimon Kocúrek, Contestant
  • Viktor Olejár, Contestant
Poznan University of Technology   [URL]
Team name:  Garbage Collectors
  • Szymon Wasik, Coach
  • Artur Laskowski, Co-coach
  • Adam Krasuski, Contestant
  • Kamil Piechowiak, Contestant
  • Szymon Wolarz, Contestant
Slovak University of Technology in Bratislava   [URL]
Team name:  STU Bratislava 1
  • Jozef Tvarozek, Coach
  • Štefan Motko, Contestant
  • Peter Psota, Contestant
  • David Tran Duc, Contestant
Slovak University of Technology in Bratislava   [URL]
Team name:  STU Bratislava 2
  • Jozef Tvarozek, Coach
  • Dung Lam Tuan, Contestant
  • Veronika Žatková, Contestant
  • Patrik Židuliak, Contestant
University of Debrecen   [URL]
Team name:  UniDeb SM Force
  • János Pánovics, Coach
  • Márk Kósa, Co-coach
  • Toth Alex, Contestant
  • Tamas Bente, Contestant
  • Tamás Kovács, Contestant
University of Debrecen   [URL]
Team name:  UniDeb when stage.started
  • Márk Kósa, Coach
  • János Pánovics, Co-coach
  • Anett Orosz, Contestant
  • Róbert Tóth, Contestant
University of Ljubljana   [URL]
Team name:  Ljubljana 1
  • Gregor Jerše, Coach
  • Žan Knafelc, Contestant
  • Martin Peterlin, Contestant
  • Žiga Željko, Contestant
University of Ljubljana   [URL]
Team name:  Ljubljana 2
  • Tomaž Hočevar, Coach
  • Luka Kolar, Contestant
  • Filip Koprivec, Contestant
  • Filip Peter Lebar, Contestant
University of Ljubljana   [URL]
Team name:  Ljubljana 3
  • Jan Berčič, Coach
  • Luka Avbreht, Contestant
  • Samo Kralj, Contestant
  • Žiga Zupančič, Contestant
University of Maribor   [URL]
Team name:  Maribor
  • Jani Dugonik, Coach
  • Izak Glasenčnik, Contestant
  • Nejc Maček, Contestant
  • Robi Novak, Contestant
University of Primorska   [URL]
Team name:  University of Primorska
  • Nino Bašić, Coach
  • Mikita Akulich, Contestant
  • Daniil Baldouski, Contestant
  • Anton Uramer, Contestant
University of RIjeka   [URL]
Team name:  Algoriteh
  • Damir Arbula, Coach
  • Sandi Ljubić, Co-coach
  • Matija Dizdar, Contestant
  • Erik Otović, Contestant
  • Ivana Žužić, Contestant
University of Szeged   [URL]
Team name:  Szeged 1
  • Istvan Siket, Coach
  • Adam Bankeszi, Contestant
  • Dominik Hirling, Contestant
  • Abel Szkalisity, Contestant
University of Szeged   [URL]
Team name:  Szeged 2
  • Renáta Hodován, Coach
  • Ákos Kiss, Co-coach
  • Mátéffy Kristóf, Contestant
  • Ádám Molnár, Contestant
  • Rudolf Tokic, Contestant
University of Warsaw   [URL]
Team name:  UW1
  • Jan Madey, Coach
  • Krzysztof Diks, Co-coach
  • Kamil Dębowski, Contestant
  • Mateusz Radecki, Contestant
  • Marek Sommer, Contestant
University of Warsaw   [URL]
Team name:  UW2
  • Jan Madey, Coach
  • Krzysztof Diks, Co-coach
  • Jakub Boguta, Contestant
  • Patryk Czajka, Contestant
  • Karol Farbiś, Contestant
University of Warsaw   [URL]
Team name:  UW3
  • Jan Madey, Coach
  • Krzysztof Diks, Co-coach
  • Maciej Hołubowicz, Contestant
  • Konrad Paluszek, Contestant
  • Jan Tabaszewski, Contestant
University of Warsaw   [URL]
Team name:  UW4
  • Jan Madey, Coach
  • Krzysztof Diks, Co-coach
  • Franciszek Budrowski, Contestant
  • Albert Gutowski, Contestant
  • Mateusz Puczel, Contestant
University of Warsaw   [URL]
Team name:  UW5
  • Jan Madey, Coach
  • Krzysztof Diks, Co-coach
  • Łukasz Kondraciuk, Contestant
  • Wiktoria Kośny, Contestant
  • Juliusz Straszyński, Contestant
University of Warsaw   [URL]
Team name:  UW6
  • Jan Madey, Coach
  • Krzysztof Diks, Co-coach
  • Katarzyna Kowalska, Contestant
  • Konrad Majewski, Contestant
  • Michał Zawalski, Contestant
University of West Bohemia in Pilsen   [URL]
Team name:  UWB1
  • Věra Skorkovská, Coach
  • Jitka Fürbacherová, Contestant
  • Anežka Jáchymová, Contestant
  • Lada Zadranská, Contestant
University of West Bohemia in Pilsen   [URL]
Team name:  UWB2
  • Martin Maňák, Coach
  • Martin Brom, Contestant
  • Martin Bruna, Contestant
  • Miroslav Krýsl, Contestant
University of Wroclaw   [URL]
Team name:  UWr1
  • Krzysztof Loryś, Coach
  • Bartłomiej Dudek, Co-coach
  • Paweł Gawrychowski, Co-coach
  • Jacek Moszkowski, Contestant
  • Piotr Pietrzak, Contestant
  • Radosław Serafin, Contestant
University of Wroclaw   [URL]
Team name:  UWr2
  • Krzysztof Loryś, Coach
  • Bartłomiej Dudek, Co-coach
  • Paweł Gawrychowski, Co-coach
  • Adam Chudaś, Contestant
  • Agnieszka Dudek, Contestant
  • Aleksander Łukasiewicz, Contestant
University of Wroclaw   [URL]
Team name:  UWr3
  • Krzysztof Loryś, Coach
  • Bartłomiej Dudek, Co-coach
  • Paweł Gawrychowski, Co-coach
  • Tomasz Drab, Contestant
  • Paweł Dybiec, Contestant
  • Adam Kuczaj, Contestant
University of Wroclaw   [URL]
Team name:  UWr4
  • Krzysztof Loryś, Coach
  • Bartłomiej Dudek, Co-coach
  • Paweł Gawrychowski, Co-coach
  • Grzegorz Głuch, Contestant
  • Michał Górniak, Contestant
  • Jarosław Kwiecień, Contestant
University of Wroclaw   [URL]
Team name:  Uwr5
  • Krzysztof Loryś, Coach
  • Bartłomiej Dudek, Co-coach
  • Paweł Gawrychowski, Co-coach
  • Mateusz Basiak, Contestant
  • Artur Błaszkiewicz, Contestant
  • Maciej Walkowiak, Contestant
University of Zagreb   [URL]
Team name:  Zagreb 1
  • Krešimir Malnar, Coach
  • Ivan Lazarić, Contestant
  • Mihael Liskij, Contestant
  • Tonko Sabolčec, Contestant
University of Zagreb   [URL]
Team name:  Zagreb 2
  • Krešimir Malnar, Coach
  • Matej Gradiček, Contestant
  • Josip Kelava, Contestant
  • Borna Vukorepa, Contestant
University of Zagreb   [URL]
Team name:  Zagreb 3
  • Krešimir Malnar, Coach
  • Marin Kisic, Contestant
  • Daniel Paleka, Contestant
  • Stjepan Požgaj, Contestant
University of Zagreb   [URL]
Team name:  Zagreb 4
  • Krešimir Malnar, Coach
  • Dario Babojelić, Contestant
  • Luka Barišić, Contestant
  • Ivan Šego, Contestant
University of Zagreb   [URL]
Team name:  Zagreb 5
  • Krešimir Malnar, Coach
  • Josip Benčić, Contestant
  • Ivan Čeh, Contestant
  • Ivan Žufić, Contestant
University of Zagreb   [URL]
Team name:  Zagreb 6
  • Krešimir Malnar, Coach
  • Luka Dumančić, Contestant
  • Matija Jurić, Contestant
  • Franko Leon Tokalić, Contestant
University of Žilina   [URL]
Team name:  UNIZA 1
  • Peter Tarábek, Coach
  • Marek Korenčiak, Contestant
  • Matúš Mrázik, Contestant
  • Matej Papík, Contestant
University of Žilina   [URL]
Team name:  UNIZA 2
  • Michal Koháni, Coach
  • Martin Olešnaník, Co-coach
  • Marek Baláž, Contestant
  • Michal Hudek, Contestant
  • Milan Ondrašovič, Contestant
Vienna University of Technology   [URL]
Team name:  TU Wien
  • Gerald Futschek, Coach
  • Elias Frantar, Contestant
  • Benedikt Fuchs, Contestant
  • Gary Ye, Contestant
VŠB - Technical University of Ostrava   [URL]
Team name:  TU Ostrava 1
  • Zdeněk Sawa, Coach
  • Jakub Homola, Contestant
  • Antonín Jehlář, Contestant
  • David Lukáš, Contestant
VŠB - Technical University of Ostrava   [URL]
Team name:  TU Ostrava 2
  • Zdeněk Sawa, Coach
  • Tomáš Michna, Contestant
  • Daniel Trnka, Contestant
  • Jan Vargovský, Contestant
Warsaw University of Technology   [URL]
Team name:  WUT
  • Zbigniew Szymański, Coach
  • Bartłomiej Królak, Contestant
  • Mateusz Morusiewicz, Contestant
  • Maciej Purski, Contestant

CERC 2017 unofficial

CTU FEE High schools  
Team name:  CZ High School
  • Bozena Mannova, Coach
  • Danil Koževnikov, Contestant
  • Martin Kurečka, Contestant
  • Josef Minařík, Contestant
University of Zagreb   [URL]
Team name:  High School 2nd grade
  • Krešimir Malnar, Coach
  • Mislav Brnetić, Contestant
  • Pavel Kliska, Contestant
  • Martin Josip Kocijan, Contestant
University of Zagreb   [URL]
Team name:  High School 3rd grade
  • Krešimir Malnar, Coach
  • Dominik Fistrić, Contestant
  • Dorian Granoša, Contestant
  • Lovro Kalinovčić, Contestant
University of Zagreb   [URL]
Team name:  High School 4th grade
  • Krešimir Malnar, Coach
  • Leonard Inkret, Contestant
  • Josip Klepec, Contestant
  • Vilim Lendvaj, Contestant