The 2016 ACM-ICPC Caribbean Finals

CubaDominican RepublicHaitiJamaicaPuerto RicoUnited States Virgin Islands

Main info

It is 1 year(s) and 104 days after contest
The regional contest hosted by Cuba (UCI) and Dominican Republic (PUCMM) represents the geographic area of Caribbean. The contest is sponsored by IBM, UCI, PUCMM, Albet, OxiSold and XETiD. The local web-site is accessible here. The contact email address is

The contest dates are 12 Nov '16.
The registration is open between 10 Oct - 14 Oct '16.

Additional info: The third level of competition in the Caribbean. 
Billing info: Cuban Site ($200 CUC by each foreign team). Dominican Site ($150 USD by each team).


Hosts: Cuba (UCI) and Dominican Republic (PUCMM). 

Cuban Site

Instituto Superior de Tecnologías y Ciencias Aplicadas   [URL]
Team name:  ajm-instec
  • Maykel Márquez-Mijares, Coach
  • Jose Clavijo-Columbie, Contestant
  • Alejandro Said Nuñez Selin, Contestant
  • Miguel Torres Acosta, Contestant
Instituto Superior de Tecnologías y Ciencias Aplicadas   [URL]
Team name:  FisNuc
  • Alberto Rodriguez-Fernandez, Coach
  • Daina Leyva Pernia, Contestant
  • Jose Alejandro Rubiera Gimeno, Contestant
  • Cristobal Yera-Galvez, Contestant
Instituto Superior Politécnico "José Antonio Echeverría"   [URL]
Team name:  All_in
  • Ernesto Javier Miralles Gómez, Coach
  • Ernesto Casabella Martínez, Contestant
  • David Guaty Domínguez, Contestant
  • Juan Antonio Piñera García, Contestant
Instituto Superior Politécnico "José Antonio Echeverría"   [URL]
Team name:  Los Troles
  • Ernesto Javier Miralles Gómez, Coach
  • Eligio Alejandro Mariño Garcés, Contestant
  • Carlos René Mederos Arias, Contestant
  • Isaac Vega Rodríguez, Contestant
Universidad Agraria de La Habana   [URL]
Team name:  ItsHard2Find@Name
  • Lázaro Luis Acosta Quintana, Coach
  • Nerio José Díaz Hernández, Contestant
  • Daniel Quintana, Contestant
  • Armando Rodriguez Acosta, Contestant
Universidad Central "Marta Abreu" de Las Villas   [URL]
Team name:  Accepted
  • José Daniel Rodríguez Morales, Coach
  • Victor Antonio Entenza Boggiano, Contestant
  • Gerardo Martínez Rodríguez, Contestant
  • David Rodriguez Mollineda, Contestant
Universidad Central "Marta Abreu" de Las Villas   [URL]
Team name:  KFP
  • José Daniel Rodríguez Morales, Coach
  • Daniel Enrique Cordovés Borroto, Contestant
  • Rafael Alejandro Fernández Morera, Contestant
  • Ruddy Guerrero Álvarez, Contestant
Universidad Central "Marta Abreu" de Las Villas   [URL]
Team name:  SmartWare
  • José Daniel Rodríguez Morales, Coach
  • Carlos Manuel Bosch Machado, Contestant
  • Odelvis Fernández Izquierdo, Contestant
  • Alejandro Jiménez Fabián, Contestant
Universidad de Camagüey   [URL]
Team name:  UC's Pride
  • Carlos Alberto Fis Fernández, Coach
  • Miguel Bethencourt Mayedo, Contestant
  • Alexis Moya, Contestant
  • Abdiel Pérez Sardiñas, Contestant
Universidad de Granma - Bayamo   [URL]
Team name:  GreenCode
  • Adriel Alejandro Aliaga Benavides, Coach
  • Orestes Luis Céspedes Wong, Contestant
  • Alejandro Martínez Gutiérrez, Contestant
  • David Velazquez García, Contestant
Universidad de Holguín   [URL]
Team name:  Uho-01
  • Maikel Robier Ruíz Leyva, Coach
  • David Perez Alvarez, Contestant
  • Daniel Perez Alvarez, Contestant
  • Luis Enrique Pérez Alvarez, Contestant
Universidad de Holguín   [URL]
Team name:  U|NeXT
  • Maikel Robier Ruíz Leyva, Coach
  • Ruben Aguilera Barzaga, Contestant
  • Daniel Ivan Cruz González, Contestant
  • Daniel Enrique Pupo Ricardo, Contestant
Universidad de La Habana   [URL]
Team name:  UH++
  • Alfredo Somoza Moreno, Coach
  • Ariel Cruz Cruz, Contestant
  • Marcelo Fornet Fornes, Contestant
  • Eloy Pérez Torres, Contestant
Universidad de La Habana   [URL]
Team name:  UH Class_Zero
  • Alfredo Somoza Moreno, Coach
  • Denis Gómez Cruz, Contestant
  • Ernesto Navarro, Contestant
  • Humberto Riverón Valdés, Contestant
Universidad de La Habana   [URL]
Team name:  UH Ctrl+F5
  • Alfredo Somoza Moreno, Coach
  • Eddy Nelson Almuiña Hernández, Contestant
  • Daniel García Pérez, Contestant
  • Héctor David Quintero Peña, Contestant
Universidad de La Habana   [URL]
Team name:  UH Unexpected
  • Alfredo Somoza Moreno, Coach
  • Yanoel LLano Boitel, Contestant
  • Abdel Rodriguez Solis, Contestant
  • Carlos Enrique Rubalcaba Navarro, Contestant
Universidad de las Ciencias Informáticas   [URL]
Team name:  AMI
  • Nelson González Peñate, Coach
  • Ismary Izquierdo Dominguez, Contestant
  • Alejandro Miguel Medina Pichs, Contestant
  • María Teresa Sardañas Rodríguez, Contestant
Universidad de las Ciencias Informáticas   [URL]
Team name:  CGJ
  • Yosbel Lázaro Guirola Manresa, Coach
  • Guillermo Armada González, Contestant
  • José Ernesto Lenzano Ramírez, Contestant
  • Carlos Joel Lorenzo Batista, Contestant
Universidad de las Ciencias Informáticas   [URL]
Team name:  CKoDers
  • Oreste Abraham Nillar Cambara, Coach
  • Raciel Perdomo Gómez, Contestant
  • Ernesto Teruel Velazco, Contestant
  • Pedro Torres Paredes, Contestant
Universidad de las Ciencias Informáticas   [URL]
Team name:  Zero Gravity
  • Oreste Abraham Nillar Cambara, Coach
  • Abel Cuza Del Pino, Contestant
  • Carlos Rafael Diaz Negren, Contestant
  • Rolando Ramírez Hidalgo, Contestant
Universidad de Las Tunas   [URL]
Team name:  ULTPLUS
  • Denys Halachian Téllez, Coach
  • Luis Alberto Álvarez González, Contestant
  • Oscar Alejandro Góngora Velázquez, Contestant
  • Lázaro Salgado Martínez, Contestant
Universidad de Matanzas   [URL]
Team name:  SPETSNAZ
  • Geidy Arencibia Franquiz, Coach
  • Anniel Marrero Santana, Contestant
  • Elisa Martínez Fuentes, Contestant
  • ERNESTO TORRES OJEA, Contestant
Universidad de Oriente - Sede Antonio Maceo   [URL]
Team name:  Limitless
  • Eloy Rafael Oliveros Domínguez, Coach
  • Yuri Alcántara Oliveros, Contestant
  • Yordan Laborde Peña, Contestant
  • William Martinez Acosta, Contestant
Universidad de Oriente - Sede Antonio Maceo   [URL]
Team name:  Stuxnet
  • Marcos Martinez Guerra, Coach
  • Armando Diaz Matos, Contestant
  • Eduardo Pascual Aseff, Contestant
  • Julian Camilo Santana Milán, Contestant
Universidad de Oriente - Sede Antonio Maceo   [URL]
Team name:  take ABAck
  • Gretel Liz De la Peña, Coach
  • Alexander Bestard Rivera, Contestant
  • Aurora Gil Pons, Contestant
  • Brenda Tamayo Oca, Contestant
Universidad de Oriente - Sede Julio Antonio Mella   [URL]
Team name:  TeleiQ
  • Jose Antonio García, Coach
  • Islennys Fernández Noa, Contestant
  • Iner García Rodriguez, Contestant
  • Lino Javier Megret Almaguer, Contestant
Universidad de Pinar del Río   [URL]
Team name:  sUrPRise
  • Luis Manuel Díaz Barón, Coach
  • Manuel Alejandro Díaz Pérez, Contestant
  • Elio Alejandro Govea Aguilar, Contestant
  • José Guerra Carmenate, Contestant
Universidad de Pinar del Río   [URL]
Team name:  UPRising
  • Luis Manuel Díaz Barón, Coach
  • Mario Ernesto Arias Ramos, Contestant
  • Manuel Majmud Gómez Sánchez, Contestant
  • Oberlandy Padilla Marrero, Contestant

Dominican Site

Instituto Tecnológico de Las Américas   [URL]
Team name:  Time Machine
  • Willis Polanco, Coach
  • Maxwell Ferreiras Cruceta, Contestant
  • Alejandra Martínez, Contestant
  • Bernard Hyo-Young Wiesner, Contestant
Instituto Tecnológico de Santo Domingo   [URL]
Team name:  Alpha
  • Carlos Joa, Coach
  • Roberto Amarante, Contestant
  • Sebastian Contreras, Contestant
  • Jhonny Mena, Contestant
Instituto Tecnológico de Santo Domingo   [URL]
Team name:  Beta
  • Carlos Joa, Coach
  • Alejandro Castillo, Contestant
  • Andrea Polanco, Contestant
  • Rafael Suazo, Contestant
Instituto Tecnológico de Santo Domingo   [URL]
Team name:  Gamma
  • Carlos Joa, Coach
  • Mabel Alicia Geronimo Garcia, Contestant
  • Luis Pujols, Contestant
  • Armando Robles, Contestant
Pontificia Universidad Católica Madre y Maestra   [URL]
Team name:  3G++
  • Roberto Abreu, Coach
  • Michael Gonzales, Contestant
  • Angel Gonzalez, Contestant
  • Michael Pena, Contestant
Pontificia Universidad Católica Madre y Maestra   [URL]
Team name:  h1dden_pr0cess.csr
  • Roberto Abreu, Coach
  • César Méndez, Contestant
  • Sarahaime Rodríguez, Contestant
  • Ricardo Rosario, Contestant
Pontificia Universidad Católica Madre y Maestra   [URL]
Team name:  just XEL
  • Roberto Abreu, Coach
  • Kelvin Xavier Garcia Tiburcio, Contestant
  • Liango Liu, Contestant
  • Enmanuel Marcial Medina Martínez, Contestant
Universidad APEC   [URL]
Team name:  CodeConquerors
  • Hayser Beltré, Coach
  • Miguel Almonte, Contestant
  • Erick Lantigua, Contestant
  • Enmanuel Reyes, Contestant
Universidad Catolica Nordestana   [URL]
Team name:  Backslash N
  • Junior Gil, Coach
  • Railyn Lopez Morillo, Contestant
  • Nelson Martinez, Contestant
  • Hector Engel Rodriguez Torres, Contestant
Universidad de Puerto Rico - Bayamón   [URL]
Team name:  BitByBit
  • Juan Sola Sloan, Coach
  • Andres Acevedo, Contestant
  • Juan Alvarez, Contestant
  • Carlos Figueroa Soto, Contestant
Universidad de Puerto Rico - Bayamón   [URL]
Team name:  Los Plataneros
  • Juan Sola Sloan, Coach
  • Christopher Cruz Rubert, Contestant
  • Samuel Matos, Contestant
  • Elvin Velez, Contestant
Universidad de Puerto Rico - Mayagüez   [URL]
Team name:  #squad
  • Humberto Diaz Suarez, Coach
  • Stephan Elias, Contestant
  • Jose Garcia, Contestant
  • Stephanie Garcia Ribot, Contestant
Universidad de Puerto Rico - Mayagüez   [URL]
Team name:  Team Triforce
  • Humberto Diaz Suarez, Coach
  • Ivan Miranda Marrero, Contestant
  • Melody Seda, Contestant
  • Samuel Torres, Contestant
Universidad de Puerto Rico - Río Piedras   [URL]
Team name:  repl_icate
  • Rémi Mégret, Coach
  • Jeffrey Chan, Contestant
  • Jose Reyes, Contestant
  • Alejandro Vega Nogales, Contestant
Universidad Metropolitana - Puerto Rico   [URL]
Team name:  Divide&Conquer
  • Pedro M. Maldonado, Coach
  • Jose Ramos, Contestant
  • Joseph Rodriguez, Contestant
  • Gerardo Serrano, Contestant