The 2017 ACM-ICPC Caribbean National Contests

CubaDominican RepublicJamaicaTrinidad and Tobago

Main info

It is 315 days after contest
The contest hosted by Trinidad and Tobago (UWI-TTO), Dominican Republic (UCNE), Jamaica (UWI-JAM) and Cuba (UHO, UO-SAM, UC, UCLV, CUJAE, UH and UCI) represents the geographic area of Trinidad and Tobago, Dominican Republic, Jamaica and Cuba. The contest is sponsored by Trinidad and Tobago (UWI-TTO), Dominican Republic (UCNE), Jamaica (UWI-JAM) and Cuba (UHO, UO-SAM, UC, UCLV, CUJAE, UH and UCI). The local web-site is accessible here. The contact email address is

The contest dates are 7 Oct '17.
The registration is open between 25 Sep - 3 Oct '17.

Additional info: The second level of competition in the Caribbean. 
Billing info: This competition level hasn't registration fee.


Trinidad and Tobago (UWI-TTO), Dominican Republic (UCNE), Jamaica (UWI-JAM) and Cuba (UHO, UO-SAM, UC, UCLV, CUJAE, UH and UCI). 

Cuban Finals

Instituto Superior de Tecnologías y Ciencias Aplicadas   [URL]
Team name:  FisNuc
  • Alberto Rodriguez-Fernandez, Coach
  • Daina Leyva Pernia, Contestant
  • Jose Alejandro Rubiera Gimeno, Contestant
  • Cristobal Yera-Galvez, Contestant
Instituto Superior de Tecnologías y Ciencias Aplicadas   [URL]
Team name:  Nucleares++
  • Alberto Rodriguez-Fernandez, Coach
  • Manuel Alejandro Cardosa Gutierrez, Contestant
  • Yanier Luis Dalmao Solano, Contestant
  • Anthuan Ferino Pérez, Contestant
Instituto Superior de Tecnologías y Ciencias Aplicadas   [URL]
Team name:  nuclearpark
  • Maykel Márquez-Mijares, Coach
  • Mauricio Batista Pérez, Contestant
  • Miguel David Fernández Moreira, Contestant
  • Vladimir Arturo Ilukewitsch Alizo, Contestant
Instituto Superior de Tecnologías y Ciencias Aplicadas   [URL]
Team name:  +Rescue+
  • Maykel Márquez-Mijares, Coach
  • Jose Clavijo-Columbie, Contestant
  • Alejandro Said Nuñez Selin, Contestant
  • Miguel Torres Acosta, Contestant
Instituto Técnico Militar   [URL]
Team name:  ITM-1
  • Reynier Bonne Charón, Coach
  • Pedro Rafael Calzada Nogera, Contestant
  • Daniel Govea Cateura, Contestant
  • Leonardo Infante López, Contestant
Instituto Técnico Militar   [URL]
Team name:  ITM-4
  • Reynier Bonne Charón, Coach
  • Marlon Ricardo Alarcón, Contestant
  • Juan Miguel Rondón Moreno, Contestant
  • Leonel Leandro Valdés Lorente, Contestant
Instituto Técnico Militar   [URL]
Team name:  ITM-6
  • Reynier Bonne Charón, Coach
  • Roberto Ávila Font, Contestant
  • Joao Francisco Domingos Quipipa, Contestant
  • Sergio Leandro Sebastiao Trindade, Contestant
Universidad Agraria de La Habana   [URL]
Team name:  Name Not Found
  • Asiel Diaz Vasallo, Coach
  • Claudia Aguilar Rajme, Contestant
  • Jorge Pastor Padrón Rodríguez, Contestant
  • Gabriel Alberto Pérez Guerra, Contestant
Universidad Central "Marta Abreu" de Las Villas   [URL]
Team name:  Accepted
  • José Daniel Rodríguez Morales, Coach
  • Gerardo Martínez Rodríguez, Contestant
  • Luis Enrique Saborit González, Contestant
  • Víctor Edel Sánchez Miranda, Contestant
Universidad Central "Marta Abreu" de Las Villas   [URL]
Team name:  Bazinga!
  • José Daniel Rodríguez Morales, Coach
  • Jorge Abreu Peraza, Contestant
  • Melissa Gonzalez Garcia, Contestant
  • Cesar Miguel Perez Verdecia, Contestant
Universidad Central "Marta Abreu" de Las Villas   [URL]
Team name:  KFP
  • José Daniel Rodríguez Morales, Coach
  • Daniel Enrique Cordovés Borroto, Contestant
  • Ruddy Guerrero Álvarez, Contestant
  • Niuber Ramirez Grey, Contestant
Universidad Central "Marta Abreu" de Las Villas   [URL]
Team name:  Leo++
  • José Daniel Rodríguez Morales, Coach
  • Orestes Javier Perez Cruz, Contestant
  • Arian Mariano Pina Orozco, Contestant
  • Pedro Leonardo Rodríguez Quintana, Contestant
Universidad Central "Marta Abreu" de Las Villas   [URL]
Team name:  LevelUp
  • José Daniel Rodríguez Morales, Coach
  • Abel Barrera Barreiro, Contestant
  • Yasiel Cabrera Alonso, Contestant
  • Victor Santiago Ramirez Grey, Contestant
Universidad Central "Marta Abreu" de Las Villas   [URL]
Team name:  Marshmallow
  • José Daniel Rodríguez Morales, Coach
  • Beatriz Bello Garcia, Contestant
  • Andres Puerto Pacheco, Contestant
  • Giselle Rodríguez Delgado, Contestant
Universidad Central "Marta Abreu" de Las Villas   [URL]
Team name:  SmartWare
  • José Daniel Rodríguez Morales, Coach
  • Carlos Manuel Bosch Machado, Contestant
  • Odelvis Fernández Izquierdo, Contestant
  • Alejandro Jiménez Fabián, Contestant
Universidad Central "Marta Abreu" de Las Villas   [URL]
Team name:  Tele++
  • José Daniel Rodríguez Morales, Coach
  • Alberto Bazán Guillén, Contestant
  • Luis Jorge Cárdenas García, Contestant
  • Manuel Vidal Cue, Contestant
Universidad Central "Marta Abreu" de Las Villas   [URL]
Team name:  XXException
  • José Daniel Rodríguez Morales, Coach
  • Laura Ben Artiles, Contestant
  • Liana Leiva Romero, Contestant
  • María Eugenia Paz Reyes, Contestant
Universidad Central "Marta Abreu" de Las Villas - Ciencias Pedagógicas   [URL]
Team name:  UCLV-Ciencias Pedagógicas
  • José Daniel Rodríguez Morales, Coach
  • Cristian Cavada Machado, Contestant
  • Dayana de La Caridad La Fé Rodríguez, Contestant
  • Joaquín Suárez Salvador, Contestant
Universidad de Camagüey   [URL]
Team name:  Javatars
  • José Miguel Fernández Pardo, Coach
  • Eduardo Andrés Batista Cabrera, Contestant
  • Alejandro Alexis Castillo Delgado, Contestant
  • Lázaro Miguel Estrada Robaina, Contestant
Universidad de Camagüey   [URL]
Team name:  TheBrothers
  • José Miguel Fernández Pardo, Coach
  • Luis Enrique Ballagas González, Contestant
  • Johan Manuel Noy Esquivel, Contestant
  • Abdiel Pérez Sardiñas, Contestant
Universidad de Camagüey   [URL]
Team name:  UC's Pride
  • José Miguel Fernández Pardo, Coach
  • Antonio Mario Báez Caballero, Contestant
  • Miguel Bethencourt Mayedo, Contestant
  • Alexis Moya González, Contestant
Universidad de Camagüey - Ciencias Pedagógicas   [URL]
Team name:  TheRookies
  • José Miguel Fernández Pardo, Coach
  • Danian Miguel Atencio Gallo, Contestant
  • Daymar José de Guevara Liza, Contestant
  • Yaimel González Leyva, Contestant
Universidad de Ciego de Ávila   [URL]
Team name:  Code Killers
  • Rigoberto Moya González, Coach
  • Luis Enrique Carmente, Contestant
  • Adrian Perez Perez, Contestant
  • Ruben Rivero Gallego, Contestant
Universidad de Ciego de Ávila   [URL]
Team name:  Queseyo
  • Rigoberto Moya González, Coach
  • Liamnys Lopez Ibarra, Contestant
  • Lazaro Marrero Rodriguez, Contestant
  • Alexander Rodriguez Lopez, Contestant
Universidad de Ciego de Ávila   [URL]
Team name:  Rampage
  • Rigoberto Moya González, Coach
  • Andro Alvarado, Contestant
  • Edey Gonzalez, Contestant
  • Luis Valenciano, Contestant
Universidad de Ciencias Médicas - Villa Clara   [URL]
Team name:  UCM-VC
  • Albernay Perera Soca, Coach
  • Alexander Miguel Llamosa González, Contestant
  • Yoel Alejandro Muñoz Torrez, Contestant
  • Mary Karla Satorre Ley, Contestant
Universidad de Cienfuegos   [URL]
Team name:  UCF 11
  • José Ignacio Cruz Moreira, Coach
  • Cesar Alejandro Chaviano Jimenez, Contestant
  • Edel Alejandro Cuesta Puga, Contestant
  • José Enrique González Teope, Contestant
Universidad de Cienfuegos   [URL]
Team name:  UCF 31
  • José Ignacio Cruz Moreira, Coach
  • Alfredo Rafael Espinosa Palenque, Contestant
  • Dairon Ian Garcia Roque, Contestant
  • Roberto Carlos Santo Tomas Benitez, Contestant
Universidad de Granma - Ciencias Pedagógicas   [URL]
Team name:  ClashOfGiants
  • Adriel Alejandro Aliaga Benavides, Coach
  • Alejandro Rafael Peña Riera, Contestant
  • Daniel Roblejo Vázquez, Contestant
  • Claudia de las Mercedes Soler Rodríguez, Contestant
Universidad de Granma - Manzanillo   [URL]
Team name:  FR13NDS
  • Adriel Alejandro Aliaga Benavides, Coach
  • Antonio Alejandro Blanco Barreda, Contestant
  • Leandro Fernández Pol, Contestant
  • Leandro Alain Leyva Almaguer, Contestant
Universidad de Guantánamo   [URL]
Team name:  UG 1
  • Luis Armando Dans Rodríguez, Coach
  • Alexeider Castillo Coello, Contestant
  • Karla Gil Peña, Contestant
  • José Alberto Thaureaux Rodríguez, Contestant
Universidad de Guantánamo   [URL]
Team name:  UG 2
  • Luis Armando Dans Rodríguez, Coach
  • Asiel Hernández Suárez, Contestant
  • Leonardo Moreira Paján, Contestant
  • Ángel Terrero Sánchez, Contestant
Universidad de Guantánamo - Ciencias Pedagógicas   [URL]
Team name:  UG-CP
  • Luis Armando Dans Rodríguez, Coach
  • Eridagne Gamboa Estévez, Contestant
  • Alejandro Ivonet Puebla, Contestant
  • Nelson Silva Planche, Contestant
Universidad de Holguín   [URL]
Team name:  CodeFigthers
  • Abel Antonio Fernández Higuera, Coach
  • Yan David Gomez Coba, Contestant
  • Miguel Angel Gracia Pérez, Contestant
  • Alexis David Méndez Milanés, Contestant
Universidad de Holguín   [URL]
Team name:  ;-- DROP DATABASE;--
  • Abel Antonio Fernández Higuera, Coach
  • Pedro Enrique Almirall Abreu, Contestant
  • Fidel Antonio Cabrera Bruzón, Contestant
  • Leandro Saustres Tang, Contestant
Universidad de Holguín   [URL]
Team name:  Uho-01
  • Luis Enrique Garcia Marrero, Coach
  • Daniel Alfonso Santiesteban, Contestant
  • David Perez Alvarez, Contestant
  • Daniel Perez Alvarez, Contestant
Universidad de Holguín   [URL]
Team name:  Uho-FUSION
  • Camilo Ernesto Velázquez Rodríguez, Coach
  • Rodolfo Valentín Becerra García, Contestant
  • Alejandro David Cruz Gutierrez, Contestant
  • Eduardo Alejandro Leyva Piñeda, Contestant
Universidad de La Habana   [URL]
Team name:  Math.UH
  • Alfredo Somoza Moreno, Coach
  • Raydel Alonso Baryolo, Contestant
  • Paula Fonte Sánchez, Contestant
  • Iván Galbán Smith, Contestant
Universidad de La Habana   [URL]
Team name:  The Black Pearl
  • Alfredo Somoza Moreno, Coach
  • Alain Cartaya Salabarría, Contestant
  • José Jorge Rodríguez Salgado, Contestant
  • Andrés Saínz Álvarez, Contestant
Universidad de La Habana   [URL]
Team name:  the mobsters
  • Alfredo Somoza Moreno, Coach
  • Rolando Mario Bruno Alfonso, Contestant
  • Jorge Marchena Menéndez, Contestant
  • Ernesto Quevedo Caballero, Contestant
Universidad de La Habana   [URL]
Team name:  UH++
  • Alfredo Somoza Moreno, Coach
  • Alberto González Rosales, Contestant
  • Yanoel LLano Boitel, Contestant
  • Eloy Pérez Torres, Contestant
Universidad de La Habana   [URL]
Team name:  UH Class_Zero
  • Alfredo Somoza Moreno, Coach
  • Denis Gómez Cruz, Contestant
  • Kedir Enrique Lluch Milanes, Contestant
  • Ernesto Navarro, Contestant
Universidad de La Habana   [URL]
Team name:  UH Ctrl + F5
  • Alfredo Somoza Moreno, Coach
  • Eddy Nelson Almuiña Hernández, Contestant
  • Daniel García Pérez, Contestant
  • Héctor David Quintero Peña, Contestant
Universidad de La Habana   [URL]
Team name:  UH_MAXFLOW
  • Alfredo Somoza Moreno, Coach
  • Héctor Adrián Castellanos Loaces, Contestant
  • Jose Diego Menendez del Cueto, Contestant
  • Jose Ariel Romero, Contestant
Universidad de La Habana   [URL]
Team name:  V01D
  • Alfredo Somoza Moreno, Coach
  • Michel Romero Rodríguez, Contestant
  • Samuel David Suárez Rodríguez, Contestant
  • Marcos Adrián Valdivié Rodríguez, Contestant
Universidad de La Habana   [URL]
Team name:  Western Code
  • Alfredo Somoza Moreno, Coach
  • Harold Rosales Hernández, Contestant
  • Lazaro Suarez Nuñez, Contestant
  • César Suárez Nuñez, Contestant
Universidad de La Habana   [URL]
Team name:  Winner Is Coming(WIC)
  • Alfredo Somoza Moreno, Coach
  • David Castillo López, Contestant
  • Alejandro Oliva González, Contestant
  • Christian Rodriguez, Contestant
Universidad de las Ciencias Informáticas   [URL]
Team name:  Bite_The_Dust
  • Orlando Grabiel Toledano López, Coach
  • Marcos Antonio Batista Zaldivar, Contestant
  • Angel Yimi Cañete Roman, Contestant
  • Hugo Alberto Valencia Zayas, Contestant
Universidad de las Ciencias Informáticas   [URL]
Team name:  Black Ice
  • Rubén Alcolea Núñez, Coach
  • Jesús Daniel Feria Ruano, Contestant
  • Israel Machin Planas, Contestant
  • Andy Suárez Oña, Contestant
Universidad de las Ciencias Informáticas   [URL]
Team name:  CodeFreak
  • Raciel Perdomo Gómez, Coach
  • David Ameijeiras Sánchez, Contestant
  • Angel Ernesto Hernández Bandera, Contestant
  • Lázaro Agustin Jiménez Castro, Contestant
Universidad de las Ciencias Informáticas   [URL]
Team name:  CyberWorld
  • Guillermo González Jiménez, Coach
  • Karel Díaz Alfonso, Contestant
  • Eduardo González Castillo, Contestant
  • Daniel Alejandro Romero Geigel, Contestant
Universidad de las Ciencias Informáticas   [URL]
Team name:  FreesTyle
  • Oreste Abraham Nillar Cambara, Coach
  • Javier Esteban Forte Reyes, Contestant
  • Rolando Ramírez Hidalgo, Contestant
  • Ernesto Teruel Velazco, Contestant
Universidad de las Ciencias Informáticas   [URL]
Team name:  Geeks
  • Reinier Rodríguez González, Coach
  • Ronal Cárdenas Cruz, Contestant
  • Jose Ernesto Cortés Mendez, Contestant
  • Reynier Alberto Rivero Alarcón, Contestant
Universidad de las Ciencias Informáticas   [URL]
Team name:  hidden_programmers
  • Oreste Abraham Nillar Cambara, Coach
  • Carlos Joel Lorenzo Batista, Contestant
  • Guillermo Ricardo Matos González, Contestant
  • Gabriel Monteagudo Martínez, Contestant
Universidad de las Ciencias Informáticas   [URL]
Team name:  Overload
  • Orlando Grabiel Toledano López, Coach
  • Félix Armando Abreu Hernández, Contestant
  • Daniel Bagué Calvo, Contestant
  • Carlos Alejandro Falcon Naranjo, Contestant
Universidad de las Ciencias Informáticas   [URL]
Team name:  QueDao
  • José Ricardo Arias Pérez, Coach
  • Rayko Azcue Pérez, Contestant
  • Pabel Llambia Reina, Contestant
  • Yadiel Valdés González, Contestant
Universidad de las Ciencias Informáticas   [URL]
Team name:  Sorpresa!
  • Yoamel Acosta Morales, Coach
  • Cesar Castro, Contestant
  • Denis Sixto Francia Karell, Contestant
  • Wilder López Elias, Contestant
Universidad de las Ciencias Informáticas   [URL]
Team name:  UCI BLACK-OUT 01
  • Raciel Perdomo Gómez, Coach
  • Guillermo Armada González, Contestant
  • Jorge Amado Hernández Betancourt, Contestant
  • Pedro Torres Paredes, Contestant
Universidad de las Ciencias Informáticas   [URL]
Team name:  UCrIollos
  • Oreste Abraham Nillar Cambara, Coach
  • Raúl Rubén Castro Rivero, Contestant
  • Javier Mancha Cabrera, Contestant
  • Roberto Reyes Martínez, Contestant
Universidad de Las Tunas   [URL]
Team name:  ULTPLUS
  • Taicia Isabel Díaz Santiesteban, Coach
  • Adriana Faura Ramírez, Contestant
  • Daniel Mastrapa Jiménez, Contestant
  • Lázaro Salgado Martínez, Contestant
Universidad de Matanzas   [URL]
Team name:  CBSA
  • Luis Andrés Valido Fajardo, Coach
  • Arián Castellanos Rodríguez, Contestant
  • Marlon García Bouza, Contestant
  • Andy Peláez Jorge, Contestant
Universidad de Matanzas   [URL]
Team name:  Spetsnaz
  • Geidy Arencibia Franquiz, Coach
  • Joaquín Alberto Herrera Macías, Contestant
  • Anniel Marrero Santana, Contestant
  • Ernesto Torres Ojea, Contestant
Universidad de Oriente - Ciencias Pedagógicas   [URL]
Team name:  UO-CP
  • Jose Antonio García, Coach
  • Adonis Botas Palomares, Contestant
  • Alejandro Herrera Castellanos, Contestant
  • Jose Perez Gonzalez, Contestant
Universidad de Oriente - Sede Antonio Maceo   [URL]
Team name:  A-SAO
  • José Moraguez Piñol, Coach
  • Marlon Espinosa Castañeiras, Contestant
  • Ernesto Martínez Sánchez, Contestant
  • Frank Rodríguez Siret, Contestant
Universidad de Oriente - Sede Antonio Maceo   [URL]
Team name:  bitcoin
  • Gretel Liz De la Peña, Coach
  • Roberto Labadie, Contestant
  • Victor Javier Lopez Roque, Contestant
  • Mariano Jason Rodriguez Cisnero, Contestant
Universidad de Oriente - Sede Antonio Maceo   [URL]
Team name:  Limitless
  • Eduardo Pascual Aseff, Coach
  • Yuri Alcántara Oliveros, Contestant
  • Yordan Laborde Peña, Contestant
  • William Martinez Acosta, Contestant
Universidad de Oriente - Sede Antonio Maceo   [URL]
Team name:  Netscape
  • Reynaldo Gil Pons, Coach
  • Alexander Bestard Rivera, Contestant
  • Aurora Gil Pons, Contestant
  • Ernesto David Peña Herrera, Contestant
Universidad de Oriente - Sede Julio Antonio Mella   [URL]
Team name:  Quas+Wex+Exort
  • Jose Antonio García, Coach
  • Iner García Rodriguez, Contestant
  • Joel Daniel Matos, Contestant
  • Lino Javier Megret Almaguer, Contestant
Universidad de Pinar del Río   [URL]
Team name:  AzuzPride
  • Luis Manuel Díaz Barón, Coach
  • Arturo Azusmendi González, Contestant
  • Adrián Azusmendi González, Contestant
  • Enrique Alejandro Rodríguez Morales, Contestant
Universidad de Pinar del Río   [URL]
Team name:  CodeOne
  • Luis Manuel Díaz Barón, Coach
  • Rolando César Álvarez, Contestant
  • Juan Pablo Ferro Arroyo, Contestant
  • Héctor Eduardo Rodríguez Rodríguez, Contestant
Universidad de Pinar del Río   [URL]
Team name:  UPRising
  • Luis Manuel Díaz Barón, Coach
  • Mario Ernesto Arias Ramos, Contestant
  • Manuel Majmud Gómez Sánchez, Contestant
  • Oberlandy Padilla Marrero, Contestant
Universidad de Pinar del Río - Ciencias Pedagógicas   [URL]
Team name:  UPR-Mendive
  • Luis Manuel Díaz Barón, Coach
  • Jose David Muñoz Morejón, Contestant
  • Dario Jesús Muñoz Morejón, Contestant
  • Yohan Michel Rivera Lorenzo, Contestant
Universidad de Sancti Spíritus   [URL]
Team name:  UNISS
  • Vladimir Gómez Fumero, Coach
  • Jorge Bello Brito, Contestant
  • José Enrique Couzo Arcia, Contestant
  • Eduardo Javier Molina Porto, Contestant
Universidad Tecnológica de La Habana "José Antonio Echeverría"   [URL]
Team name:  ALL_IN
  • Ernesto Javier Miralles Gómez, Coach
  • Ernesto Casabella Martínez, Contestant
  • Jose Alejandro Concepción Álvarez, Contestant
  • Juan Antonio Piñera García, Contestant
Universidad Tecnológica de La Habana "José Antonio Echeverría"   [URL]
Team name:  Los Troles
  • Ernesto Javier Miralles Gómez, Coach
  • José Padilla Morani, Contestant
  • Ernesto Rosales Olivera, Contestant
  • Isaac Vega Rodríguez, Contestant

Dominican Finals

Instituto Tecnológico de Las Américas   [URL]
Team name:  C+US
  • Willis Polanco, Coach
  • Ariel González, Contestant
  • Alejandra Martínez, Contestant
  • Angel Abraham Nuñez Feliz, Contestant
Instituto Tecnológico de Santo Domingo   [URL]
Team name:  Beta
  • Carlos Joa, Coach
  • Alejandro Castillo, Contestant
  • Andrea Polanco, Contestant
  • Rafael Suazo, Contestant
Instituto Tecnológico de Santo Domingo   [URL]
Team name:  Buena Suerte
  • Carlos Joa, Coach
  • Roberto Amarante, Contestant
  • Jhonny Mena, Contestant
  • Jose Clovis Ramirez de La Rosa, Contestant
Instituto Tecnológico de Santo Domingo   [URL]
Team name:  Turing Complete
  • Carlos Joa, Coach
  • Jennifer Virginia Magallanes Herrera, Contestant
  • Enrique Ortiz, Contestant
  • Luis Pujols, Contestant
Pontificia Universidad Católica Madre y Maestra   [URL]
Team name:  Firefox
  • Carlos Toribio, Coach
  • Michael Gonzales, Contestant
  • Angel Gonzalez, Contestant
  • Sarahaime Rodríguez, Contestant
Pontificia Universidad Católica Madre y Maestra   [URL]
Team name:  Last Shot
  • Roberto Abreu, Coach
  • George Estrella Baez, Contestant
  • César Méndez, Contestant
  • Christopher Peralta, Contestant
Pontificia Universidad Católica Madre y Maestra   [URL]
Team name:  NewHope
  • Roberto Abreu, Coach
  • Adolfo Aguirre, Contestant
  • Javier Falcón, Contestant
  • Manuel Molina, Contestant
Pontificia Universidad Católica Madre y Maestra   [URL]
Team name:  xee
  • Roberto Abreu, Coach
  • Kelvin Xavier Garcia Tiburcio, Contestant
  • Enmanuel Marcial Medina Martínez, Contestant
  • Edmundy Reyes, Contestant
Universidad APEC   [URL]
Team name:  Elemez
  • Sergio Sanchez, Coach
  • Miguel Almonte, Contestant
  • Erick Lantigua, Contestant
  • Enmanuel Reyes, Contestant
Universidad APEC   [URL]
Team name:  Fearless Coding
  • Sergio Sanchez, Coach
  • Kelfi Batista Moreno, Contestant
  • Darwin Espinosa, Contestant
  • Wilkin Santana, Contestant
Universidad Autónoma de Santo Domingo   [URL]
Team name:  ANEUINFO_UASD
  • Radhames Silverio Gonzalez, Coach
  • Marlenis Judith Concepción Cuevas, Contestant
  • Gorky Rojas de los Santos, Contestant
  • Nizar Sanchez Sanchez, Contestant
Universidad Catolica Nordestana   [URL]
Team name:  GG izi
  • Nelson Martinez, Coach
  • Enrique Almanzar, Contestant
  • Gianluis González, Contestant
  • Edwin Marte, Contestant
Universidad Iberoamericana   [URL]
Team name:  Team++
  • Willis Polanco, Coach
  • Moises Benzan, Contestant
  • Yuyi Pacheco Kimura, Contestant
  • Juan Carlos Sosa de la Cruz, Contestant

Jamaican Finals

University of the West Indies - Jamaica   [URL]
Team name:  UWI-1
  • Daniel Fokum, Coach
  • Komoy Haye, Contestant
  • Brandon Hinds, Contestant
  • Jhanelle Thomas, Contestant
University of the West Indies - Jamaica   [URL]
Team name:  UWI-2
  • Daniel Fokum, Coach
  • Milton Edwards, Contestant
  • Keniel Peart, Contestant
  • Kimberly Simmonds, Contestant
University of the West Indies - Jamaica   [URL]
Team name:  UWI-5
  • Daniel Fokum, Coach
  • Deniro Gayle, Contestant
  • Stephanie Ramsay, Contestant
  • Sanjay Williams, Contestant

Trinidad and Tobago Finals

College of Science, Technology and Applied Arts of Trinidad and Tobago - City Campus   [URL]
Team name:  Brogrammers
  • Stacy Williams, Coach
  • Nigel Franco, Contestant
  • Adrian John, Contestant
  • Teelon Mitchell, Contestant
College of Science, Technology and Applied Arts of Trinidad and Tobago - South Campus   [URL]
Team name:  IllegalSkillsException
  • Stacy Williams, Coach
  • Jared Clarke, Contestant
  • Akiem Forgenie, Contestant
  • Jason Job, Contestant
University of the West Indies - Trinidad and Tobago   [URL]
Team name:  Drop Database
  • Shiva Ramoudith, Coach
  • Michael Ali, Contestant
  • Qarun Bissoondial, Contestant
  • Gabriela Sewdhan, Contestant
University of the West Indies - Trinidad and Tobago   [URL]
Team name:  Error 404
  • Anderson Singh, Coach
  • Jonathan Herbert, Contestant
  • Darien Jardine, Contestant
  • Reshawn Ramjattan, Contestant
University of the West Indies - Trinidad and Tobago   [URL]
Team name:  NP-Incomplete
  • Shiva Ramoudith, Coach
  • Sanjay Dookhoo, Contestant
  • Jonathan Earle, Contestant
  • Gideon Ramcharan, Contestant