Torneo Argentino de Programación 2014

Argentina

Main info

  • Rules: Finals - Regional
  • Local page
  • Contest date:
    • 27 Sep '14
  • Registration dates:
    • 29 Aug - 23 Sep '14
It is 3 year(s) and 266 days after contest
The contest represents the geographic area of Argentina. The contest is sponsored by IBM. The contact email address is

The contest dates are 27 Sep '14.
The registration is open between 29 Aug - 23 Sep '14.


 

Bahía Blanca

Universidad Nacional del Sur   [URL]
Team name:  hln3++
  • Nicolás Komañski, Coach
  • Lautaro Klein, Contestant
  • Nicolas Martini, Contestant
  • Juan Jose Schiel, Contestant
Universidad Nacional del Sur   [URL]
Team name:  Ninja Coders
  • Nicolás Komañski, Coach
  • Agustin Koll, Contestant
  • Rodrigo Licata, Contestant
  • Federico Quattrocchio, Contestant
Universidad Nacional del Sur   [URL]
Team name:  Team No Name
  • Nicolás Komañski, Coach
  • Agustín Kloster, Contestant
  • Manuel Rios, Contestant
  • Valentin Robles Menichelli, Contestant

Buenos Aires

Facultad de Ingenieria - Universidad de Buenos Aires   [URL]
Team name:  emanresu11
  • Ignacio Guarna, Coach
  • Tomás Arjovsky, Contestant
  • Ignacio Guarna, Contestant
  • Julian Mateu, Contestant
Instituto Tecnologico de Buenos Aires   [URL]
Team name:  Death By Monkeys
  • Jaime Alexander Campos Iannacone, Coach
  • Jaime Alexander Campos Iannacone, Contestant
  • Jorge Mozzino, Contestant
  • Francisco Pagliaricci, Contestant
Universidad de Buenos Aires - FCEN   [URL]
Team name:  Apa Apa
  • Agustin Santiago Gutierrez, Coach
  • Emilio Guido Almansi, Contestant
  • Franco Ruben Imanol Arrejoria, Contestant
  • Guido Tagliavini Ponce, Contestant
Universidad de Buenos Aires - FCEN   [URL]
Team name:  BBB
  • Vivas Quimey, Coach
  • Federico Allocati, Contestant
  • Eugenio Borghini, Contestant
  • Fabrizio Borghini, Contestant
Universidad de Buenos Aires - FCEN   [URL]
Team name:  Catastrophic Cancellation
  • Martín Mongi Badía, Coach
  • Francisco Demartino, Contestant
  • Martín Mongi Badía, Contestant
  • Christian Russo, Contestant
Universidad de Buenos Aires - FCEN   [URL]
Team name:  Dos Grandes Roqueforts
  • Agustin Santiago Gutierrez, Coach
  • Denys Bulavka, Contestant
  • Facundo Gutiérrez, Contestant
  • Nicolás Roulet, Contestant
Universidad de Buenos Aires - FCEN   [URL]
Team name:  Fatal Error
  • Vivas Quimey, Coach
  • Martin Ariel Heredia Favieri, Contestant
  • Gaston Requeni, Contestant
  • Sebastian Alberto Vita, Contestant
Universidad de Buenos Aires - FCEN   [URL]
Team name:  Gryffindor
  • Matias Alvarez, Coach
  • Matias Alvarez, Contestant
  • Brian Litwak, Contestant
  • Matias Tebele, Contestant
Universidad de Buenos Aires - FCEN   [URL]
Team name:  Herederos de Fourier
  • Agustin Santiago Gutierrez, Coach
  • Martín Arjovsky, Contestant
  • Facundo Sapienza, Contestant
  • Agustín Somacal, Contestant
Universidad de Buenos Aires - FCEN   [URL]
Team name:  iEquipo
  • Cristian Martinez, Coach
  • Jeremías Albano, Contestant
  • Pablo Gómez, Contestant
  • Lucía Parral, Contestant
Universidad de Buenos Aires - FCEN   [URL]
Team name:  Melarita
  • Agustin Santiago Gutierrez, Coach
  • Melanie Sclar, Contestant
  • Lucas Tavolaro Ortiz, Contestant
  • Ariel Zylber, Contestant
Universidad de Buenos Aires - FCEN   [URL]
Team name:  merengue
  • Gonzalo Ciruelos Rodriguez, Coach
  • Martín Blufstein, Contestant
  • Gonzalo Ciruelos Rodriguez, Contestant
  • Bruno Staffa, Contestant
Universidad de Buenos Aires - FCEN   [URL]
Team name:  Primitivos Recursivos
  • Nadia Heredia, Coach
  • Ignacio Heredia, Contestant
  • Agustín Eloy Martinez Suñé, Contestant
  • Marco Vanotti, Contestant
Universidad de Buenos Aires - FCEN   [URL]
Team name:  Proyecto Mandioca
  • Agustin Santiago Gutierrez, Coach
  • Franco Assenza, Contestant
  • Alejandro Candioti, Contestant
  • Carolina Lang, Contestant
Universidad de Buenos Aires - FCEN   [URL]
Team name:  Pummas
  • Agustin Santiago Gutierrez, Coach
  • Miguel Maurizio, Contestant
  • Sebastián Prillo, Contestant
  • Alfredo Umfurer, Contestant
Universidad de Buenos Aires - FCEN   [URL]
Team name:  The Bitles
  • Juan Darago, Coach
  • Francisco Noriega, Contestant
  • Petr Romachov, Contestant
  • Gianfranco Zamboni, Contestant

Chilecito

Universidad Nacional de Chilecito  
Team name:  Los cumpas
  • Cristian Emmanuel Ríos, Coach
  • Gabriela Marisol Oliva, Contestant
  • Daniel Marcelo Paez, Contestant
  • Cristian Emmanuel Ríos, Contestant
Universidad Nacional de Chilecito  
Team name:  MaPaMa
  • Matias Agustín Pérez, Coach
  • Pablo OPORTO, Contestant
  • Matias Agustín Pérez, Contestant
  • Maximiliano José Reyna, Contestant
Universidad Nacional de Chilecito  
Team name:  noname
  • Manuel Ignacio Páez, Coach
  • Rodrigo Bazán, Contestant
  • Manuel Ignacio Páez, Contestant
  • Mauricio Gabriel Pozo, Contestant
Universidad Nacional de San Juan   [URL]
Team name:  Los CoPrimos
  • joaquin jimenez, Coach
  • Diego Checarelli, Contestant
  • Facundo Gonzalez, Contestant
  • joaquin jimenez, Contestant

Córdoba

Facultad de Ciencias Exactas-Universidad Nacional de Rosario   [URL]
Team name:  caloventorEnDos
  • Martín Villagra, Coach
  • Mariano Crosetti, Contestant
  • Martín Villagra, Contestant
  • Pablo Zimmermann, Contestant
Universidad Nacional de Córdoba - FaMAF   [URL]
Team name:  Ahhh Zombies
  • Eric Federico Romanenghi, Coach
  • Emanuel Lupi, Contestant
  • Hector Martín Peña Pollastri, Contestant
  • Eric Federico Romanenghi, Contestant
Universidad Nacional de Córdoba - FaMAF   [URL]
Team name:  A Puro Huevo
  • Felipe González, Coach
  • Felipe González, Contestant
  • Guillermo Luis Incatasciato, Contestant
  • Otto Schlemminger, Contestant
Universidad Nacional de Córdoba - FaMAF   [URL]
Team name:  El Noble Rejunte
  • Facundo Fabre, Coach
  • Facundo Fabre, Contestant
  • Matías José Hunicken Berardo, Contestant
  • Leandro Milne, Contestant
Universidad Nacional de Córdoba - FaMAF   [URL]
Team name:  GrabYourselfCatherine
  • Elías Gasparini, Coach
  • Julio Emiliano Barbieri, Contestant
  • Elías Gasparini, Contestant
  • Emanuel Matar, Contestant
Universidad Nacional de Córdoba - FaMAF   [URL]
Team name:  Hechale Soda
  • Emanuel Meriles, Coach
  • Cristhian Gonzalo Gallac, Contestant
  • Emanuel Meriles, Contestant
  • Matias Silva, Contestant
Universidad Nacional de Córdoba - FaMAF   [URL]
Team name:  Los tres de boldo
  • Martin Rodriguez, Coach
  • Martin Rodriguez, Contestant
  • Francisco Trucco, Contestant
  • Lucas Villagra, Contestant
Universidad Nacional de Córdoba - FaMAF   [URL]
Team name:  Medidor quemado
  • Joaquin Ignacio Barotto, Coach
  • Joaquin Ignacio Barotto, Contestant
  • Emiliano Campagnolo, Contestant
  • Agustín Capello, Contestant
Universidad Nacional de Córdoba - FaMAF   [URL]
Team name:  Muggles
  • Santiago Marro, Coach
  • Agustina Mercedes Czenky, Contestant
  • Santiago Marro, Contestant
  • Tania Salessky, Contestant
Universidad Nacional de Córdoba - FaMAF   [URL]
Team name:  No sabemos integrar
  • Franco Agustín Marino, Coach
  • David Alejandro Abba, Contestant
  • Kevin Emmanuel Knezevic Sanchez, Contestant
  • Franco Agustín Marino, Contestant
Universidad Nacional de Córdoba - FaMAF   [URL]
Team name:  omelette du fromage
  • Esteban Lautaro Boucher, Coach
  • Esteban Lautaro Boucher, Contestant
  • Juan Ignacio Magnarelli, Contestant
  • Ignacio Tiraboschi, Contestant
Universidad Nacional de Córdoba - FaMAF   [URL]
Team name:  Rocklets
  • Marianela Morales, Coach
  • Juan Pablo Aguilar, Contestant
  • Mauricio Guignard, Contestant
  • Marianela Morales, Contestant
Universidad Nacional de Córdoba - FaMAF   [URL]
Team name:  The Doobz
  • Maico Carlos Leberle, Coach
  • Kouichi Cruz, Contestant
  • Maico Carlos Leberle, Contestant
  • Ignacio Martin Queralt, Contestant

La Plata

Facultad de Informática - Universidad Nacional de La Plata   [URL]
Team name:  Bots
  • Carla Elizabeth Luna Gennari, Coach
  • German Colman, Contestant
  • Macarena Lopez Leon, Contestant
  • Carla Elizabeth Luna Gennari, Contestant
Facultad de Informática - Universidad Nacional de La Plata   [URL]
Team name:  C+o-
  • Pakhsi Lede, Coach
  • Pakhsi Lede, Contestant
  • Franco Musi, Contestant
  • Martin Zanotti, Contestant
Facultad de Informática - Universidad Nacional de La Plata   [URL]
Team name:  Dijkstra++
  • Lucio Flavio Di Giacomo Noack, Coach
  • Santiago Cobanera, Contestant
  • Juan Espinoza, Contestant
  • Juan Ramallo, Contestant
Facultad de Informática - Universidad Nacional de La Plata   [URL]
Team name:  José++
  • Jerónimo Spuri Murguía, Coach
  • Julian Gonzalez Llorente, Contestant
  • Nicolás Laurella, Contestant
  • Jerónimo Spuri Murguía, Contestant
Facultad de Informática - Universidad Nacional de La Plata   [URL]
Team name:  NoCCCJava
  • Jonathan Martin, Coach
  • Josefina Arcidiacono, Contestant
  • lucas Cuevas, Contestant
  • Jonathan Martin, Contestant
Facultad de Informática - Universidad Nacional de La Plata   [URL]
Team name:  null
  • Martin Aparicio, Coach
  • Martin Aparicio, Contestant
  • Luciano Castro, Contestant
  • Facundo Galan, Contestant
Facultad de Informática - Universidad Nacional de La Plata   [URL]
Team name:  Por Lastima
  • Martin Doyhenard, Coach
  • Martin Doyhenard, Contestant
  • Alejandro Fontán, Contestant
  • Bernardo Pagola, Contestant
Facultad de Informática - Universidad Nacional de La Plata   [URL]
Team name:  Sigma's
  • Cesar Reus, Coach
  • Nehuen Pereyra, Contestant
  • Cesar Reus, Contestant
  • Nahuel Ternouski, Contestant
Facultad de Informática - Universidad Nacional de La Plata   [URL]
Team name:  un_team
  • Cirano Eusebi, Coach
  • Cirano Eusebi, Contestant
  • Cristian Sottile, Contestant
Facultad de Informática - Universidad Nacional de La Plata   [URL]
Team name:  W01010
  • Antonio Pereiro, Coach
Universidad Tecnológica Nacional - La Plata   [URL]
Team name:  how do you turn this on?
  • David Runke, Coach
  • Leonardo Begher, Contestant
  • Marcos Luciano, Contestant
  • David Runke, Contestant
Universidad Tecnológica Nacional - La Plata   [URL]
Team name:  Winzip Winzip Araña
  • Rodrigo Miguel, Coach
  • Arianna Flores, Contestant
  • Rodrigo Miguel, Contestant
  • Juan Peralta, Contestant

Neuquén

Universidad Nacional del Comahue - Facultad de Informatica   [URL]
Team name:  8bits
  • marcos benitez, Coach
  • Roberto Daniel Rojas, Contestant
  • Paúl Valenzuela Rebolledo, Contestant
Universidad Nacional del Comahue - Facultad de Informatica   [URL]
Team name:  Automatas
  • Francisco Javier Fontanini, Coach
  • Francisco Javier Fontanini, Contestant
  • Ruben Alberto Navarrete Cortez, Contestant
  • David Troncoso, Contestant
Universidad Nacional del Comahue - Facultad de Informatica   [URL]
Team name:  El bueno, el malo y el feo
  • Pablo Molina, Coach
  • Federico Ceccotti, Contestant
  • Pablo Molina, Contestant
  • Facundo Muñoz, Contestant
Universidad Nacional del Comahue - Facultad de Informatica   [URL]
Team name:  Herederos de Sadosky
  • Matias Chiappe, Coach
  • Matias Chiappe, Contestant
  • Sayi Polia, Contestant
  • Carolina Robles, Contestant
Universidad Nacional del Comahue - Facultad de Informatica   [URL]
Team name:  Overflow
  • Juan Pablo Orlando, Coach
  • Franco Corgatelli, Contestant
  • Norberto Larrosa, Contestant
  • Juan Pablo Orlando, Contestant

Resistencia

Universidad Tecnológica Nacional – Facultad Regional Resistencia   [URL]
Team name:  UTN FRRe 1
  • Justo Miguel Vargas, Coach
  • Andres Fiat, Contestant
  • Vazquez Marcos, Contestant
  • Leonardo Moreno, Contestant
Universidad Tecnológica Nacional – Facultad Regional Resistencia   [URL]
Team name:  UTN FRRe 2
  • Justo Miguel Vargas, Coach
  • Agostina Dimitri, Contestant
  • Rodrigo Javier López, Contestant
  • Juan Francisco Saez, Contestant
Universidad Tecnológica Nacional – Facultad Regional Resistencia   [URL]
Team name:  UTN FRRe 3
  • Justo Miguel Vargas, Coach
  • Mariano Maderna, Contestant
  • Silvana Trabalon, Contestant
  • Leandro Urturi, Contestant
Universidad Tecnológica Nacional – Facultad Regional Resistencia   [URL]
Team name:  UTN FRRe 4
  • Justo Miguel Vargas, Coach
  • Francisco Farias, Contestant
  • Leon Isla, Contestant
  • Carlos Sabo, Contestant
Universidad Tecnológica Nacional – Facultad Regional Resistencia   [URL]
Team name:  UTN FRRe 5
  • Justo Miguel Vargas, Coach
  • Carlos Perez, Contestant
  • Pablo Pioli, Contestant
  • Federico Ravchina, Contestant
Universidad Tecnológica Nacional – Facultad Regional Resistencia   [URL]
Team name:  UTN FRRe 6
  • Justo Miguel Vargas, Coach
  • Cristian Gomez, Contestant
  • Raul Ramirez, Contestant
  • Alberto Robledo, Contestant

Rio Cuarto

Facultad de Ingeniería - Universidad Nacional de La Pampa   [URL]
Team name:  nullPointerException
  • Jose Luis Filippi, Coach
  • Alexis Antonio, Contestant
  • Lucas Marioni, Contestant
  • Denis Peppino, Contestant
Universidad Nacional de Río Cuarto   [URL]
Team name:  Cerbero
  • Martín Paulucci, Coach
  • Vanesa Garro, Contestant
  • Damian Ojeda, Contestant
  • Martín Paulucci, Contestant
Universidad Nacional de Río Cuarto   [URL]
Team name:  Codeless Team
  • Jonathan Leonel Gasparrini, Coach
  • Eduardo Depetris, Contestant
  • Jonathan Leonel Gasparrini, Contestant
  • Elian Marchisio, Contestant
Universidad Nacional de Río Cuarto   [URL]
Team name:  ElNegroDelWasap
  • Karim Abuzaid, Coach
  • Karim Abuzaid, Contestant
  • Dario Maximiliano Astorga, Contestant
  • Adrian Galfioni, Contestant

Santa Fe

Facultad de Ingeniería y Ciencias Hídricas - Universidad Nacional del Litoral   [URL]
Team name:  FICH Human Beings
  • Franco Victorio, Coach
  • Cristian Andrés Bottazzi, Contestant
  • Emanuel Canavesio, Contestant
  • José María Olivera, Contestant
Facultad de Ingeniería y Ciencias Hídricas - Universidad Nacional del Litoral   [URL]
Team name:  Frutilla al agua
  • Guido Jesús Bracalenti, Coach
  • Guido Jesús Bracalenti, Contestant
  • Milton Candelero, Contestant
  • Víctor Franco Matzkin, Contestant
Facultad de Ingeniería y Ciencias Hídricas - Universidad Nacional del Litoral   [URL]
Team name:  sase++
  • Sebastian Maidana, Coach
  • Sebastian Maidana, Contestant
  • santiago panceri, Contestant