41st Annual World Finals of the ACM International Collegiate Programming Contest (2017)

Worldwide

Main info

It is 1 year(s) and -58 days after contest
The world finals contest represents the geographic area of Worldwide. The contest is sponsored by -. The local web-site is accessible here. The contact email address is

The contest dates are 24 May '17.
The registration is open between 1 Oct - 24 May '17.


 

Africa and the Middle East

Arab Academy for Science and Technology (Alexandria)   [URL]
Team name:  DebugMyHair
  • Mohamed Abd El-Wahab, Coach
  • Mostafa ElBatsh, Co-coach
  • Mohamed Fouad, Co-coach
  • Moustafa Khalil, Co-coach
  • Walid Ghallab, Contestant
  • Youssef Salama, Contestant
  • Ahmed Salem, Contestant
Cairo University - Faculty of Computers and Information   [URL]
Team name:  s2++; Returns
  • Mohamed Abd El-Wahab, Coach
  • Nicole Hosh, Co-coach
  • Ahmed Hamed, Contestant
  • Mohammed Khairy, Contestant
  • Mohammad Yasser, Contestant
Damascus University   [URL]
Team name:  Y!
  • Ghassan Khazaal, Coach
  • Ahmad Gafer, Contestant
  • Mohammad Shahhoud, Contestant
  • Said Sryheni, Contestant
Faculty of Computer and Information Sciences, Ain Shams University   [URL]
Team name:  TsukeenamiElRashidy
  • Ahmed Abd El-Mohsen Hassan, Coach
  • Mohamed Roushdy, Co-coach
  • Nour ElRashidy, Contestant
  • Ahmed Ossama, Contestant
  • Khaled Swalem, Contestant
Faculty of Engineering (at Shoubra), Benha University   [URL]
Team name:  The Unlooked-for
  • Mohamed Abd El-Wahab, Coach
  • Ali Kanaan, Co-coach
  • Mahmoud Sayed, Contestant
  • Noureldin Yosri Yehia Ahmed, Contestant
  • Mohamed Zain, Contestant
German University in Cairo   [URL]
Team name:  balabizoo
  • Slim Abdennadher, Coach
  • Mohamed Ahmed, Contestant
  • Ahmad Elsagheer, Contestant
  • Mohamed Nasser, Contestant
The American University in Cairo   [URL]
Team name:  BitsPlease
  • Mohamed Abd El-Wahab, Coach
  • Bishoy Boshra Labib Girgis, Contestant
  • Youssef Khairalla, Contestant
  • Omar Nasr, Contestant
University of Cape Town   [URL]
Team name:  If Cats Programmed Computers
  • Maria Keet, Coach
  • Kieren Davies, Contestant
  • Guy Paterson-Jones, Contestant
  • Robin Visser, Contestant

Asia

Bangladesh University of Engineering and Technology   [URL]
Team name:  BUET Rayo
  • Mohammad Kaykobad, Coach
  • Mohammed Kaysar Abdullah, Co-coach
  • Tanmoy Mollik, Contestant
  • Nazmur Rashid, Contestant
  • M M Harun Ur Rashid, Contestant
Beihang University   [URL]
Team name:  TDL
  • You Song, Coach
  • Mingyang Liang, Co-coach
  • Zhouyang Li, Contestant
  • Ziyuan Liu, Contestant
  • Jingzhe Tang, Contestant
Beijing Institute of Technology   [URL]
Team name:  BIT_Crocodile
  • Jiehao Chen, Coach
  • Chengying Huan, Contestant
  • Xinyu Ma, Contestant
  • Ying Sun, Contestant
Beijing Normal University   [URL]
Team name:  SaltyFish
  • Su Feng, Coach
  • Hui Chen, Co-coach
  • Hechuan Guo, Contestant
  • Weiqiang He, Contestant
  • Yaohui Zeng, Contestant
Beijing University of Posts and Telecommunications   [URL]
Team name:  BUPT_Caicai_Musketeers
  • Ya Yang, Coach
  • Hao Cui, Contestant
  • Qiyu Ren, Contestant
  • Tianxiao Tang, Contestant
Bina Nusantara University   [URL]
Team name:  gungnir
  • Felix Jingga, Coach
  • Yen Lina Prasetio, Co-coach
  • Albert Darmawan, Contestant
  • Willson Wijaya, Contestant
  • Rafael Herman Yosef, Contestant
Chennai Mathematical Institute   [URL]
Team name:  thirdfloor
  • Narayan Kumar Krishnan, Coach
  • Sreejata Kishor Bhattacharya, Contestant
  • Rajat De, Contestant
  • Anish Prasad Sevekari, Contestant
Chulalongkorn University   [URL]
Team name:  CPCU Debuggers
  • Athasit Surarerks, Coach
  • Worawut Komekarat, Co-coach
  • Phirasit Chraroenchitseriwong, Contestant
  • Methus Kiatchaiwat, Contestant
  • Thanapat Saittagaroon, Contestant
Dhirubhai Ambani Institute of Information and Communication Technology, Gandhinagar   [URL]
Team name:  FruitSalad
  • Rahul Muthu, Coach
  • Yash Kumar, Contestant
  • Kuldeep Patel, Contestant
  • Sumeet Varma, Contestant
Fudan University   [URL]
Team name:  Wood Cube
  • Weiwei Sun, Coach
  • Yu Guo, Co-coach
  • Haoming Xing, Co-coach
  • Xi Gao, Contestant
  • Zhihao Ma, Contestant
  • Dongjian Tang, Contestant
Fuzhou University   [URL]
Team name:  _______
  • Yanggeng Fu, Coach
  • Yingjie Wu, Co-coach
  • Xiaodong Guo, Contestant
  • Yifan Zhuo, Contestant
  • Peng Zou, Contestant
Hangzhou Dianzi University   [URL]
Team name:  HDU-SupportOrNot
  • Chunying LIU, Coach
  • Tao XIA, Co-coach
  • Peng CHEN, Contestant
  • Songyang CHEN, Contestant
  • Lihao Nan, Contestant
Indian Institute of Technology - Bombay   [URL]
Team name:  Rocket
  • Ganesh Ramakrishnan, Coach
  • Venkateswara Rao Chippada, Contestant
  • Mohammed Owais Khan, Contestant
  • Sai Sandeep, Contestant
Indian Institute of Technology - Indore   [URL]
Team name:  Survivor
  • Abhishek Srivastava, Coach
  • Utkarsh Saxena, Contestant
  • Harshil Shah, Contestant
  • Aditya Shah, Contestant
Indian Institute of Technology - Kanpur   [URL]
Team name:  FacelessMen
  • Satyadev Nandakumar, Coach
  • Atanu Chakraborty, Contestant
  • Shaswat Chaubey, Contestant
  • Sahil Grover, Contestant
International Institute of Information Technology - Bangalore   [URL]
Team name:  How you doing
  • Muralidhara Vaddarahalli Narasimha Moorthy, Coach
  • Simran Dokania, Contestant
  • Shyam Komini Babu, Contestant
  • Aditya Paliwal, Contestant
International Institute of Information Technology - Hyderabad   [URL]
Team name:  mobius_treap
  • Venkatesh Choppella, Coach
  • Tanuj Khattar, Contestant
  • Sriram Narayanan, Contestant
  • Rajas Mangesh Vanjape, Contestant
Jahangirnagar University   [URL]
Team name:  JU_Circavex
  • Mohammad Shorif Uddin, Coach
  • K M Akkas Ali, Co-coach
  • Aninda Majumder, Co-coach
  • Md Rafsan Jani, Co-coach
  • Mohammad Nafis Sadique, Co-coach
  • Bir Bahadur Khatri, Contestant
  • Raihat Zaman Neloy, Contestant
  • Md Sahedul Islam Sohel, Contestant
KAIST   [URL]
Team name:  hYEAHyea
  • Sung Yong Shin, Coach
  • Hanpil Kang, Contestant
  • Jihoon Ko, Contestant
  • Jongwon Lee, Contestant
Keio University   [URL]
Team name:  Running
  • Shingo Takada, Coach
  • Kento Nikaido, Contestant
  • Naoya Niwa, Contestant
  • Tetsui Ohkubo, Contestant
National Institute of Technology, Karnataka   [URL]
Team name:  code_phoenix
  • Manu Basavaraju, Coach
  • Yogesh Ghaturle, Contestant
  • Ajinkya Parab, Contestant
  • Prabhu Sahoo, Contestant
National Taiwan University   [URL]
Team name:  AcThPaUNpPuAmCmBkCfEsFmMdNoLr
  • Pu-Jen Cheng, Coach
  • Chiou-Shann Fuh, Co-coach
  • Cheng-Min Chiang, Contestant
  • Kai-Chi Huang, Contestant
  • Han Chung Wang, Contestant
National University of Singapore   [URL]
Team name:  TeamTam
  • Sun Teck Tan, Coach
  • Hong Chin Lim, Co-coach
  • Agus Sentosa Hermawan, Contestant
  • Si Wei How, Contestant
  • Muhammad Rais Fathin Mudzakir, Contestant
Northeastern University (China)   [URL]
Team name:  Three Retired Doge
  • Fangling Leng, Coach
  • Sitan Gao, Contestant
  • Hengyu Liu, Contestant
  • Haibin Xie, Contestant
Peking University   [URL]
Team name:  Red Queen
  • Guojie Luo, Coach
  • Tiankui Guo, Contestant
  • Ruyi Ji, Contestant
  • Wentao Wang, Contestant
Seoul National University   [URL]
Team name:  ACGTeam
  • Heon Young Yeom, Coach
  • Seokhwan Choi, Contestant
  • Seunghyeon Jo, Contestant
  • Jeehak Yoon, Contestant
Shahid Beheshti University   [URL]
Team name:  Dog Nine
  • Mojtaba Vahidi-Asl, Coach
  • Farzad Sharbafian, Co-coach
  • Erfan Alimohammadi, Contestant
  • Mohammad Nasirifar, Contestant
  • Yoones Rezaei, Contestant
Shanghai Jiao Tong University   [URL]
Team name:  New Meta
  • Yong Yu, Coach
  • Wenhan Huang, Co-coach
  • Yunqi Li, Co-coach
  • Yanpei Liu, Co-coach
  • Zhijian Liu, Co-coach
  • Haoming Lu, Co-coach
  • Haobin Ni, Co-coach
  • Yifei Pu, Co-coach
  • Xingyuan Sun, Co-coach
  • Xuan Zhang, Co-coach
  • Xueyuan Zhao, Co-coach
  • Yu Gao, Contestant
  • Wenhao Li, Contestant
  • Wenda Qiu, Contestant
Shanghai University   [URL]
Team name:  Wand Maker
  • Yunfu Shen, Coach
  • Weimin LI, Co-coach
  • Liangbo CHEN, Contestant
  • Yingning Gao, Contestant
  • Yi Xu, Contestant
South China University of Technology   [URL]
Team name:  doubility
  • Chuhua Xian, Coach
  • Jie Liu, Co-coach
  • Zhenkun Cai, Contestant
  • Wenjian Lv, Contestant
  • Jingwei Zhang, Contestant
The Chinese University of Hong Kong   [URL]
Team name:  The Descendant of Siuwah
  • Siu On Chan, Coach
  • Chun Yin Sampson Lee, Contestant
  • On Yin Leung, Contestant
  • Kam Chuen Tung, Contestant
The University of Tokyo   [URL]
Team name:  Cxiv-Dxiv
  • Tomoyuki Kaneko, Coach
  • Kazumi Kasaura, Contestant
  • Soh Kumabe, Contestant
  • Kohji Liu, Contestant
Tokyo Institute of Technology   [URL]
Team name:  po
  • Kenta Isozuka, Coach
  • Ngoc Khanh Do, Contestant
  • Hiroki Katsumata, Contestant
  • Kohei Morita, Contestant
Tsinghua University   [URL]
Team name:  Deep Dark Fantasy
  • Xiaojun Wu, Coach
  • Lijie Chen, Contestant
  • Yuhao Du, Contestant
  • Ce Jin, Contestant
Universitas Indonesia   [URL]
Team name:  Awrakin
  • Denny Denny, Coach
  • Rakina Zata Amni, Contestant
  • Muhammad Ayaz Dzulfikar, Contestant
  • Zamil Majdy, Contestant
University of Aizu   [URL]
Team name:  575.cpp
  • Yutaka Watanobe, Coach
  • Kazuya Watanabe, Contestant
  • Tadamasa Yamaguchi, Contestant
  • Takumi Yamashita, Contestant
University of Dhaka   [URL]
Team name:  DU_Censored
  • Tamal Adhikary, Coach
  • Md Shiplu Hawlader, Co-coach
  • Hasnain Heickal, Co-coach
  • Rezwan Mahmud, Contestant
  • Shahed Shahriar, Contestant
  • Sabit Anwar Zahin, Contestant
University of Electronic Science and Technology of China   [URL]
Team name:  UESTC_Life_and_Lemons
  • Peng Yang, Coach
  • Xiaoping Wang, Co-coach
  • Zhu He, Contestant
  • Weibo Lin, Contestant
  • Yetao Wang, Contestant
University of Engineering and Technology - VNU   [URL]
Team name:  LINUX
  • Ho Dac Phuong, Coach
  • Duy Nguyen, Contestant
  • Van Hanh Pham, Contestant
  • Duc Nhat Minh Phan, Contestant
University of Management and Technology   [URL]
Team name:  The Stars
  • Nabeel Khan, Coach
  • Syed Zeshan Ali, Contestant
  • Awab Ahmad Khan, Contestant
  • Abdul Rehman, Contestant
University of Tehran   [URL]
Team name:  NeshesTeam
  • Amirhossein Shapori, Coach
  • Hadi Moradi, Co-coach
  • Abtin Bateni, Contestant
  • Shayan Hosseini, Contestant
  • Navid RahimiDanesh, Contestant
University of the Philippines - Diliman   [URL]
Team name:  Quiwarriors
  • Fidel Nemenzo, Coach
  • Williard Joshua Jose, Contestant
  • Marco Vincenzo Karaan, Contestant
  • Rene Josiah Quinto, Contestant
Wuhan University   [URL]
Team name:  pied piper
  • Wenyong Dong, Coach
  • Wenjun Zhang, Co-coach
  • Yaolin Chen, Contestant
  • Jianren Li, Contestant
  • Jinghao Lu, Contestant
Zhejiang University   [URL]
Team name:  Siunaus
  • Can Wang, Coach
  • Longao Dai, Co-coach
  • Mengge Jin, Contestant
  • Xiajun Wang, Contestant
  • Yueqi Zhao, Contestant

Europe

Belarusian State University of Informatics and Radioelectronics   [URL]
Team name:  Belarusian SUIR #2
  • Aliaksei Ropan, Coach
  • Andrei Sobal, Contestant
  • Andrei Valchok, Contestant
  • Aliaksei Vistiazh, Contestant
École Normale Supérieure de Paris   [URL]
Team name:  ENS Ulm
  • Hadrien Barral, Coach
  • Rafaël Bocquet, Contestant
  • Nathanaël Courant, Contestant
  • Tomas Rigaux, Contestant
ETH Zürich   [URL]
Team name:  rETHink again
  • Johannes Kapfhammer, Coach
  • Demjan Grubić, Contestant
  • Martin Raszyk, Contestant
  • Daniel Rutschmann, Contestant
Jagiellonian University in Krakow   [URL]
Team name:  Jagiellonian
  • Pawel Idziak, Coach
  • Lech Duraj, Co-coach
  • Adam Polak, Co-coach
  • Vladyslav Hlembotskyi, Contestant
  • Krzysztof Maziarz, Contestant
  • Michał Zając, Contestant
KTH - Royal Institute of Technology   [URL]
Team name:  Omogen Heap
  • Marc Vinyals, Coach
  • Simon Lindholm, Contestant
  • Johan Sannemo, Contestant
  • Mårten Wiman, Contestant
Lviv National University   [URL]
Team name:  LNU AlgoTesters
  • Vitalii Herasymiv, Coach
  • Vasyl Biletskyy, Co-coach
  • Roman Bilyi, Co-coach
  • Andrii Makar, Contestant
  • Volodymyr Radiuk, Contestant
  • Taras Savitskyi, Contestant
Moscow Institute of Physics & Technology   [URL]
Team name:  Moscow IPT: Jinotega
  • Mikhail Tikhomirov, Coach
  • Renat Gimadeev, Co-coach
  • Konstantin Semenov, Contestant
  • Ivan Smirnov, Contestant
  • Artsem Zhuk, Contestant
Moscow State University   [URL]
Team name:  Moscow SU: Last Hope
  • Andrei Shestimerov, Coach
  • Aleksandr Chernov, Co-coach
  • Nikita Bagrov, Contestant
  • Denis Kupliakov, Contestant
  • Ivan Lakhtanov, Contestant
National Research University Higher School of Economics   [URL]
Team name:  NRU HSE: Random Shuffle
  • Mikhail Gustokashin, Coach
  • Roman Aleksandrov, Contestant
  • Andrei Kashin, Contestant
  • Nikita Zetilov, Contestant
Novosibirsk State University   [URL]
Team name:  Novosibirsk SU
  • Stepan Gatilov, Coach
  • Tatyana Nesterenko, Co-coach
  • Alexander Stenenko, Co-coach
  • Pavel Smirnov, Contestant
  • Nikolay Viktorov, Contestant
  • Roman Vishnevskii, Contestant
Perm State University   [URL]
Team name:  Perm SU: Indigenous
  • Mikhail Rubinchik, Coach
  • Yuriy Aydarov, Co-coach
  • Ilya Kuchumov, Contestant
  • Mikhail Mayorov, Contestant
  • Bohdan Pryshchenko, Contestant
Petrozavodsk State University   [URL]
Team name:  Petrozavodsk SU 1
  • Alexander Fedulin, Coach
  • Vladimir Kuznetsov, Co-coach
  • Valentin Ermishin, Contestant
  • Valerii Filev, Contestant
  • Svyatoslav Starkov, Contestant
POLITEHNICA University of Bucharest   [URL]
Team name:  TeamName
  • Traian Rebedea, Coach
  • Cristian Banu, Contestant
  • Stefan Adrian Popa, Contestant
  • Radu Silviu Visan, Contestant
Samara National Research University   [URL]
Team name:  Haters
  • Andrey Gaidel, Coach
  • Denis Bezrukov, Contestant
  • Vyacheslav Muravjev, Contestant
  • Egor Ponomarev, Contestant
Saratov State University   [URL]
Team name:  Saratov State University 2
  • Michael Mirzayanov, Coach
  • Roman Kireev, Contestant
  • Alexey Ripinen, Contestant
  • Oleg Smirnov, Contestant
St. Petersburg Academic University   [URL]
Team name:  SPb AU 3: Bandity
  • Sergey Kopeliovich, Coach
  • Vsevolod Stepanov, Contestant
  • Nikolay Zhidkov, Contestant
  • Mikhail Zuev, Contestant
St. Petersburg ITMO University   [URL]
Team name:  SPb ITMO University 1
  • Andrey Stankevich, Coach
  • Pavel Mavrin, Co-coach
  • Niyaz Nigmatullin, Co-coach
  • Ivan Belonogov, Contestant
  • Vladimir Smykalov, Contestant
  • Ilya Zban, Contestant
St. Petersburg State University   [URL]
Team name:  SPb SU Base
  • Andrei Lopatin, Coach
  • Alina Filimokhina, Co-coach
  • Ivan Kazmenko, Co-coach
  • Anna Lopatina, Co-coach
  • Stanislav Ershov, Contestant
  • Igor Pyshkin, Contestant
  • Aydar Sayranov, Contestant
Taras Shevchenko National University of Kyiv   [URL]
Team name:  The Alphas
  • Vitalii Bondarenko, Coach
  • Lesya Bondarenko, Co-coach
  • Volodymyr Mesyura, Co-coach
  • Vasyl Antoniuk, Contestant
  • Mykhailo Chornyi, Contestant
  • Ivan Zdomskyi, Contestant
Tomsk Polytechnic University   [URL]
Team name:  Tomsk PU 1
  • Pavel Khaustov, Coach
  • Elena Maksimova, Co-coach
  • Olesya Golub, Contestant
  • Nicolay Kuzivanov, Contestant
  • Alexey Vetrov, Contestant
University of Bucharest   [URL]
Team name:  Echipa Lacheta
  • Mihai Calancea, Coach
  • Mihai Nitu, Contestant
  • Eugenie Daniel Posdarascu, Contestant
  • Alexandru Velea, Contestant
University of Helsinki   [URL]
Team name:  Game of Nolife
  • Topi Talvitie, Coach
  • Otte Heinävaara, Contestant
  • Olli Hirviniemi, Contestant
  • Tuukka Korhonen, Contestant
University of Latvia   [URL]
Team name:  LU 1
  • Guntis Arnicans, Coach
  • Jevgenijs Vihrovs, Co-coach
  • Andrejs Kuznecovs, Contestant
  • Peteris Pakalns, Contestant
  • Aleksejs Zajakins, Contestant
University of Oxford   [URL]
Team name:  Catz CS Society
  • Nick Hu, Coach
  • Mihail Jianu, Contestant
  • Sauyon Lee, Contestant
  • Hristo Venev, Contestant
University of Warsaw   [URL]
Team name:  Warsaw Eagles
  • Jan Madey, Coach
  • Krzysztof Diks, Co-coach
  • Wojciech Nadara, Contestant
  • Marcin Smulewicz, Contestant
  • Marek Sokołowski, Contestant
University of Wroclaw   [URL]
Team name:  UWr1
  • Krzysztof Loryś, Coach
  • Michał Łowicki, Contestant
  • Paweł Michalak, Contestant
  • Tomasz Syposz, Contestant
University of Zagreb   [URL]
Team name:  Zagreb
  • Krešimir Malnar, Coach
  • Ante Derek, Co-coach
  • Ivan Katanic, Co-coach
  • Mislav Balunović, Contestant
  • Domagoj Bradač, Contestant
  • Marin Tomić, Contestant
Ural Federal University   [URL]
Team name:  Ural FU: Charmander
  • Mikhail Rubinchik, Coach
  • Nikita Sivukhin, Co-coach
  • Kirill Borozdin, Contestant
  • Aleksei Kungurtsev, Contestant
  • Vladimir Leskov, Contestant
Uzhgorod National University   [URL]
Team name:  UzhNU_MagicalPony
  • Oleksandr Mitsa, Coach
  • Yehor Bobyk, Contestant
  • Sergii Nagin, Contestant
  • Taras Novokhatskyi, Contestant
Vilnius University   [URL]
Team name:  VU #1
  • Vladas Tumasonis, Coach
  • Domantas Jadenkus, Contestant
  • Justas Klimavičius, Contestant
  • Vytautas Traškevičius, Contestant
Yerevan State University   [URL]
Team name:  Yerevan SU 1
  • Armen Andreasyan, Coach
  • Hrayr Harutyunyan, Contestant
  • Tigran Mamikonyan, Contestant
  • Albert Sahakyan, Contestant

Latin America

Facultad de Ciencias-Universidad Nacional Autónoma de México   [URL]
Team name:  PU++
  • Manuel Alcantara Juárez, Coach
  • Luis Enrique Chacón Ochoa, Contestant
  • Jorge Fernández Hidalgo, Contestant
  • Santiago Ley Flores, Contestant
Instituto Tecnológico Autónomo de México   [URL]
Team name:  Los Románticos
  • Rafael Gamboa, Coach
  • Demian Espinosa Ruiz, Contestant
  • Freddy Román Cepeda, Contestant
  • Diego Terán Ríos, Contestant
Pontificia Universidad Católica del Perú - FCI   [URL]
Team name:  O(1) O(n) O(u(n))
  • Jesús Peña, Coach
  • Jesús Alonso Espino Luna, Contestant
  • Rodrigo Manuel Horruitiner Mendoza, Contestant
  • Paul Michael Luyo Carbonero, Contestant
Universidad Autónoma de Nuevo Leon   [URL]
Team name:  Los A´S
  • María Chávez, Coach
  • Reyna Castro, Co-coach
  • Victor Hugo Antonio De La Fuente Jimenez, Contestant
  • Ángel Domínguez, Contestant
  • José Tapia, Contestant
Universidad de Buenos Aires - FCEN   [URL]
Team name:  PUMMAS
  • Agustin Santiago Gutierrez, Coach
  • Miguel Maurizio, Contestant
  • Sebastián Prillo, Contestant
  • Alfredo Umfurer, Contestant
Universidad de Chile   [URL]
Team name:  El equipo de Paulsen
  • Jorge Perez, Coach
  • Robinson Castro, Contestant
  • Juan Pablo Paulsen Casanueva, Contestant
  • Javier Valdés, Contestant
Universidad de La Habana   [URL]
Team name:  UH++
  • Alfredo Somoza Moreno, Coach
  • Ariel Cruz Cruz, Contestant
  • Marcelo Fornet Fornes, Contestant
  • Eloy Pérez Torres, Contestant
Universidade Estadual de Campinas   [URL]
Team name:  Veni Vidi Codi
  • Fábio Luiz Usberti, Coach
  • Ivan Henrique Petrin, Co-coach
  • Guilherme Bueno Andrade, Contestant
  • Matheus de Souza Ataide, Contestant
  • Arthur Pratti Dadalto, Contestant
Universidade Federal da Bahia   [URL]
Team name:  Robério e Seu Teclado
  • Mauricio Pamplona Segundo, Coach
  • Rubisley Lemes, Co-coach
  • Guilherme Bernal, Contestant
  • Roberto Caldeira, Contestant
  • Jonathan Queiroz, Contestant
Universidade Federal de Campina Grande   [URL]
Team name:  !xor&!
  • Rohit Gheyi, Coach
  • Victor Andrade de Almeida, Contestant
  • Lucas de Matos Figueredo, Contestant
  • Ordan Silva Santos, Contestant
Universidade Federal de Itajubá - Campus Itajubá   [URL]
Team name:  Epic Sax Guys
  • Roberto Affonso Costa Junior, Coach
  • Thiago de Carvalho Pinto, Contestant
  • José Wagner de Andrade Júnior, Contestant
  • Fúlvio Abrahão Paula, Contestant
Universidade Federal de Pernambuco   [URL]
Team name:  0xE
  • Katia Guimarães, Coach
  • Gustavo Stor, Co-coach
  • Lucas Almeida Pereira de Lima, Contestant
  • Duhan Caraciolo Maia Souza, Contestant
  • Mário Henrique da Silva, Contestant
Universidade Federal do Rio Grande do Norte   [URL]
Team name:  Ginga com Tapioca
  • Sérgio Medeiros, Coach
  • Railton Calheiros, Contestant
  • Hélio Duarte, Contestant
  • Victor Lima, Contestant
Universidad Mayor de San Simon - Sistemas   [URL]
Team name:  team.getAnotherName()
  • LETICIA BLANCO COCA, Coach
  • Alex Cardona Siles, Contestant
  • Miguel Diaz Iturry, Contestant
  • Javier Eduardo Ojeda Jorge, Contestant
Universidad Nacional de Colombia - Bogotá   [URL]
Team name:  UNBounded
  • Diego Ivan Caballero Rodríguez, Coach
  • Ivan Castellanos, Contestant
  • Jaime Andrés Silva Velosa, Contestant
  • Christian Mauricio Zuluaga Mora, Contestant
Universidad Nacional de Córdoba - FaMAF   [URL]
Team name:  Gracias Demetrio
  • Matías Tealdi, Coach
  • Luis Ferroni Rivetti, Contestant
  • Matías José Hunicken Berardo, Contestant
  • Martin Rodriguez, Contestant
Universidad Nacional de Rosario   [URL]
Team name:  You’ve gone incognito :$
  • Pablo Zimmermann, Coach
  • Ivan Diaz, Contestant
  • Brian Morris Esquivel, Contestant
  • Maximiliano Redigonda, Contestant
Universidad Simón Bolívar   [URL]
Team name:  O(-1)
  • Ricardo Monascal, Coach
  • Jose Acevedo, Contestant
  • Augusto Hidalgo, Contestant
  • Rubmary Rojas, Contestant

North America

Cedarville University   [URL]
Team name:  Cedarville Blue
  • Dave Gallagher, Coach
  • Jonathan Easterday, Contestant
  • Nathan Harold, Contestant
  • Timothy Smith, Contestant
Cornell University   [URL]
Team name:  Cornell 1
  • Victor Reis, Coach
  • Matthew Gharrity, Contestant
  • Dragos-Florian Ristache, Contestant
  • Ioana-Maria Tamas, Contestant
Iowa State University   [URL]
Team name:  Team.getName()
  • Simanta Mitra, Coach
  • Ian Gottshall, Contestant
  • Jacob Perin, Contestant
  • Yuxiang Zhang, Contestant
Massachusetts Institute of Technology   [URL]
Team name:  MIT ONE
  • Aleksandar Zlateski, Coach
  • Yuzhou Gu, Contestant
  • Haoran Xu, Contestant
  • Yinzhan Xu, Contestant
Mount Allison University   [URL]
Team name:  MTA Team Alpha
  • Liam Keliher, Coach
  • William Fiset, Contestant
  • Thomas Lidbetter, Contestant
  • Micah Stairs, Contestant
Northwestern University   [URL]
Team name:  WildWildCats
  • Goce Trajcevski, Coach
  • Abhratanu Dutta, Contestant
  • Yiding Feng, Contestant
  • Ruohong Zhang, Contestant
Princeton University   [URL]
Team name:  Princeton
  • Hector Solis, Coach
  • Kalina Petrova, Contestant
  • Eric Schneider, Contestant
  • Victor Xu, Contestant
South Dakota School of Mines and Technology   [URL]
Team name:  SDSMT Hardrockers
  • Larry Pyeatt, Coach
  • Rachel Krohn, Co-coach
  • Matthew Dyke, Contestant
  • Alexander Iverson, Contestant
  • Matthew Schallenkamp, Contestant
The University of South Dakota   [URL]
Team name:  Roadrunners
  • Doug Goodman, Coach
  • Barbara Goodman, Co-coach
  • Ben Erickson, Contestant
  • Mitchell Peterson, Contestant
  • Kurtis Van Gent, Contestant
The University of Texas at Austin   [URL]
Team name:  UT White
  • Etienne Vouga, Coach
  • Glenn Downing, Co-coach
  • Shyamal Mitra, Co-coach
  • Supawit Chockchowwat, Contestant
  • Alex Meed, Contestant
  • Brian Richer, Contestant
University of Alberta   [URL]
Team name:  Alberta Gold
  • Zachary Friggstad, Coach
  • Jason Yuan, Co-coach
  • Morgan Redshaw, Contestant
  • Yunpeng Tang, Contestant
  • Noah Weninger, Contestant
University of British Columbia   [URL]
Team name:  UBC*
  • Paul Liu, Coach
  • Mushfiqur Rouf, Co-coach
  • Jason Chiu, Contestant
  • Yuanchen Du, Contestant
  • Lucca Siaudzionis, Contestant
University of California at Berkeley   [URL]
Team name:  Berkeley Blue
  • Paul Hilfinger, Coach
  • Ruichao Chen, Contestant
  • Evan Limanto, Contestant
  • Keyhan Vakil, Contestant
University of California Irvine   [URL]
Team name:  filter
  • Richard Pattis, Coach
  • Tim Johnson, Co-coach
  • Liangjian Chen, Contestant
  • Pasha Khosravi, Contestant
  • Waitaya Krongapiradee, Contestant
University of California Los Angeles   [URL]
Team name:  Bruins
  • Walter Qian, Coach
  • Jerry Li, Contestant
  • Konstantin Miagkov, Contestant
  • Andy Shih, Contestant
University of Central Florida   [URL]
Team name:  UCF Knights
  • Ali Orooji, Coach
  • Matt Fontaine, Co-coach
  • Chris Gouge, Co-coach
  • Arup Guha, Co-coach
  • Shahidul Islam, Co-coach
  • Michael Kirsche, Co-coach
  • Glenn Martin, Co-coach
  • Timothy Buzzelli, Contestant
  • Alexander Coleman, Contestant
  • Joshua Linge, Contestant
University of Illinois at Urbana-Champaign   [URL]
Team name:  Time Limit Exceeded
  • Uttam Thakore, Coach
  • Alan Mattox Beckman Jr, Co-coach
  • Jingbo Shang, Co-coach
  • Yewen Fan, Contestant
  • Tong Li, Contestant
  • Yuting Zhang, Contestant
University of Maryland   [URL]
Team name:  UMDblack
  • Mohammadtaghi Hajiaghayi, Coach
  • Shangfu Peng, Co-coach
  • Mahsa Derakhshan, Contestant
  • Shuhao Tan, Contestant
  • Hadi Yami, Contestant
University of Michigan at Ann Arbor   [URL]
Team name:  Victors
  • Kevin Compton, Coach
  • Yujie An, Co-coach
  • Dennis Matveyev, Co-coach
  • Nathan Fenner, Contestant
  • Curtis Fenner, Contestant
  • Tianci Wang, Contestant
University of Pennsylvania   [URL]
Team name:  UPENN RED
  • Sanjeev Khanna, Coach
  • Zhan Xiong Chin, Contestant
  • Rodrigo Ornelas Vargas, Contestant
  • Arman Tokanov, Contestant
University of Rochester   [URL]
Team name:  YellowJackets
  • Daniel Stefankovic, Coach
  • Jackson Abascal, Contestant
  • Zachary Polansky, Contestant
  • Daniel Rubery, Contestant
University of Waterloo   [URL]
Team name:  Waterloo Royal Blue
  • Troy Vasiga, Coach
  • Yi Feng Huang, Co-coach
  • Jacob Jackson, Contestant
  • Yi Kuan Li, Contestant
  • Antonio Molina Lovett, Contestant
University of Wisconsin - Madison   [URL]
Team name:  Chang
  • Dieter van Melkebeek, Coach
  • Bryce Sandlund, Co-coach
  • Krittisak Chaiyakul, Contestant
  • Ingkarat Rak-amnouykit, Contestant
  • Songwong Tasneeyapant, Contestant
Virginia Tech   [URL]
Team name:  PriorityQueues for President
  • Godmar Back, Coach
  • Andriy Katkov, Contestant
  • Peter Steele, Contestant
  • Christopher Wu, Contestant
Washington University in St. Louis   [URL]
Team name:  Indigo
  • Dennis Cosgrove, Coach
  • Pengning Chao, Contestant
  • Sam Heil, Contestant
  • Joseph Woodson, Contestant

South Pacific

Monash University   [URL]
Team name:  BuildAFirewall
  • Darcy Best, Coach
  • Daniel Anderson, Contestant
  • Xin Wei Chow, Contestant
  • Peter Whalan, Contestant
University of New South Wales   [URL]
Team name:  AbishforesT
  • Aleks Ignjatovic, Coach
  • Raveen de Silva, Co-coach
  • Joshua Chin Saik Lau, Co-coach
  • Oliver Fisher, Contestant
  • Mohammad Huda, Contestant
  • Ray Li, Contestant