World Finals Teams 2018

Select year:
  • 2018-2019
  • 2017-2018
  • 2016-2017
  • 2015-2016
  • 2014-2015
  • 2013-2014
  • 2012-2013
  • 2011-2012
  • 2010-2011
  • 2009-2010
  • 2008-2009
  • 2007-2008
  • 2006-2007
  • 2005-2006
  • 2004-2005
  • 2003-2004
  • 2002-2003
  • 2001-2002
  • 2000-2001
  • 1999-2000
  • 1998-1999

Africa and the Middle East

Al Akhawayn University   [URL]
Team name:  The Losers: Pinky & The Brain
  • Mohamed Riduan Abid, Coach
  • Mohammed Khalil Ait Brahim, Contestant
  • Ahmed Amine Boustani, Contestant
  • Achraf Mamdouh, Contestant
Al-Baath University   [URL]
Team name:  NoNameFoundException
  • Majd Akleh, Coach
  • Malek Hakki, Contestant
  • Hussain Hussain, Contestant
  • Marsil Zakour, Contestant
Al-Baath University   [URL]
Team name:  O(n)
  • Ghadeer Al Hasan, Coach
  • Daniar Jarrous, Contestant
  • Maala Mhrez, Contestant
  • Mahdi Qanas, Contestant
Alexandria University - Faculty of Engineering   [URL]
Team name:  New Folder (1)
  • Omar Mohamed Eissa, Coach
  • Omar ElAzazy, Co-coach
  • Khaled Ali, Contestant
  • Essam AlNaggar, Contestant
  • Amr Mahmoud, Contestant
Arab Academy for Science and Technology (Alexandria)   [URL]
Team name:  The Old Guard
  • Mohamed Abd El-Wahab, Coach
  • Walid Ghallab, Contestant
  • Osama Hatem Sharafeldin, Contestant
  • Abdelrahman Ramadan, Contestant
Cairo University - Faculty of Computers and Information   [URL]
Team name:  1e-15
  • Mohammad Yasser, Coach
  • Nour ElRashidy, Co-coach
  • Seif Gamal, Contestant
  • Khaled Hamed, Contestant
  • Amr Magdy, Contestant
Damascus University   [URL]
Team name:  Y!
  • Ghassan Khazaal, Coach
  • Ahmad Gafer, Contestant
  • Mohammad Shahhoud, Contestant
  • Said Sryheni, Contestant
Faculty of Computer and Information Sciences, Ain Shams University   [URL]
Team name:  Triple Dark Music
  • Nour ElRashidy, Coach
  • Mohamed Roushdy, Co-coach
  • Khaled Swalem, Co-coach
  • Mohamed Anany, Contestant
  • Hossam Eissa, Contestant
  • Mohamed Yosri Yehia Ahmed, Contestant
Faculty of Engineering, Cairo University   [URL]
Team name:  WF Please
  • Mohamed Abd El-Wahab, Coach
  • Ahmed Gamal, Contestant
  • Omar Hashim, Contestant
  • Mina Magdy, Contestant
German University in Cairo   [URL]
Team name:  Legend Mode Activated
  • Slim Abdennadher, Coach
  • Ahmad Elsagheer, Contestant
  • Ahmed Kamel, Contestant
  • Omar Morsi, Contestant
Higher Institute for Applied Sciences and Technology   [URL]
Team name:  Saiyan Squad
  • Nizar Zarka, Coach
  • Fouad Khoury, Co-coach
  • Farouk Hjabo, Contestant
  • Nemane Jessri, Contestant
  • Anas Kastantin, Contestant
Princess Sumaya University for Technology   [URL]
Team name:  Aurora (PSUT)
  • Sufyan Almajali, Coach
  • Mohammed Abu Aboud, Contestant
  • Motasem AL-Kayed, Contestant
  • Hamza Zagha, Contestant
Tishreen University   [URL]
Team name:  NCD#1
  • Hussain Kara Fallah, Coach
  • Zeinal Abeedin Ali, Contestant
  • Fudail Hasan, Contestant
  • Anas Khaddour, Contestant
University of Pretoria   [URL]
Team name:  AwesomeSource
  • Frank Christoph Stallmann, Coach
  • Ulrik de Muelenaere, Contestant
  • Jaco Plooy, Contestant
  • Brent Walsh, Contestant

Asia East

Beihang University   [URL]
Team name:  Three Investigators
  • You Song, Coach
  • Mingyang Liang, Co-coach
  • Xuanang Zhao, Co-coach
  • Xin Huang, Contestant
  • Ziyuan Liu, Contestant
  • Jingzhe Tang, Contestant
Beijing Normal University   [URL]
Team name:  MilkCandy
  • Su Feng, Coach
  • Weiqiang He, Co-coach
  • Ke Sun, Contestant
  • Wenqi Sun, Contestant
  • Yaohui Zeng, Contestant
Beijing University of Posts and Telecommunications   [URL]
Team name:  CodeMao_Gregtech
  • Ya Yang, Coach
  • Ming Fang, Co-coach
  • Xiaoru Wang, Co-coach
  • Ran Dong, Contestant
  • HeXiang Pan, Contestant
  • KaiChen Zhang, Contestant
Fudan University   [URL]
Team name:  Wood Cube
  • Weiwei Sun, Coach
  • Minghong Gao, Co-coach
  • Hong Xu, Co-coach
  • Zhifeng Ying, Co-coach
  • Xinyu Zhang, Co-coach
  • Xi Gao, Contestant
  • Zhihao Ma, Contestant
  • Dongjian Tang, Contestant
Fuzhou University   [URL]
Team name:  Pachirisu
  • Yanggeng Fu, Coach
  • Yingjie Wu, Co-coach
  • Mingqin Chen, Contestant
  • Haohui Zheng, Contestant
  • Peng Zou, Contestant
Guangdong University of Technology   [URL]
Team name:  Travel_poorly
  • Xuandong Sun, Coach
  • Xuanzhu Lin, Contestant
  • Mingkai Tang, Contestant
  • Fuqiang Yang, Contestant
Hangzhou Dianzi University   [URL]
Team name:  HDU-AcmKeHaoWanLe
  • Chunying LIU, Coach
  • Xiaoping SUN, Co-coach
  • Tao XIA, Co-coach
  • Songyang CHEN, Contestant
  • Kaichen Wang, Contestant
  • Jingshi ZHENG, Contestant
Huazhong University of Science & Technology   [URL]
Team name:  Nebula
  • Kun He, Coach
  • Zhenfei Yin, Co-coach
  • Hao Fan, Contestant
  • Lingyun Liao, Contestant
  • Wenhao Song, Contestant
Northwestern Polytechnical University   [URL]
Team name:  NPU_Hawaii_Guitar
  • Xuefeng Jiang, Coach
  • Junrui Liu, Co-coach
  • Qi Wang, Co-coach
  • Jiachen Dong, Contestant
  • Hongpeng Li, Contestant
  • Jia Zhao, Contestant
Peking University   [URL]
Team name:  Check it out
  • Guojie Luo, Coach
  • Lihuang Ding, Contestant
  • Huadun Hong, Contestant
  • Ruyi Ji, Contestant
Shanghai Jiao Tong University   [URL]
Team name:  Nightfall
  • Yong Yu, Coach
  • Bohui Fang, Co-coach
  • Xiaoxu Guo, Co-coach
  • Wenhan Huang, Co-coach
  • Yang Jiacheng, Co-coach
  • Bin Jin, Co-coach
  • Wenhao Li, Co-coach
  • Yanpei Liu, Co-coach
  • Sishan Long, Co-coach
  • Hanyuan Shi, Co-coach
  • Yufeng Su, Co-coach
  • Zhenjia Xu, Co-coach
  • ZHUOLIN YANG, Co-coach
  • Boning Li, Contestant
  • Zhongtang Luo, Contestant
  • Wenda Qiu, Contestant
The Chinese University of Hong Kong   [URL]
Team name:  ACellent
  • Siu On Chan, Coach
  • Ngan Hang Ho, Contestant
  • Lik Hang Poon, Contestant
  • Wai Pan Yik, Contestant
Tsinghua University   [URL]
Team name:  jsssssssssshiverb
  • Xiaojun Wu, Coach
  • Mingxing Xu, Co-coach
  • Kefan Dong, Contestant
  • Zhizhou Ren, Contestant
  • Xiaoyao Zou, Contestant
University of Electronic Science and Technology of China   [URL]
Team name:  UESTC_Maglev
  • Xiaoping Wang, Coach
  • Peng Yang, Co-coach
  • Xu Hao, Contestant
  • Ke Shen, Contestant
  • Yutong Yang, Contestant
Wuhan University   [URL]
Team name:  Preludes
  • Wenyong Dong, Coach
  • Aohan Liu, Contestant
  • Ruida Wang, Contestant
  • Shenghui Wu, Contestant
Xi'an Jiaotong University   [URL]
Team name:  bitset
  • Hongzhe Xu, Coach
  • Cong Ding, Contestant
  • Yifan Liu, Contestant
  • Yulin Shen, Contestant
Zhejiang University   [URL]
Team name:  Legilimens
  • Can Wang, Coach
  • Jingbang Chen, Contestant
  • Mingrui Liu, Contestant
  • Zicheng Ye, Contestant
Zhongshan (Sun Yat-sen) University   [URL]
Team name:  SYSU_Iron
  • SongShan Guo, Coach
  • Han Lin, Co-coach
  • Zizhen Zhang, Co-coach
  • Tianyu Wang, Contestant
  • Zhengjie Xu, Contestant
  • Tanli Zuo, Contestant

Asia Pacific

Chulalongkorn University   [URL]
Team name:  CPCU 4197
  • Athasit Surarerks, Coach
  • Worawut Komekarat, Co-coach
  • Rachata Kampitak, Contestant
  • Pattara Teerapong, Contestant
  • Manussawee Tepakidareekul, Contestant
Ho Chi Minh City University of Science   [URL]
Team name:  HCMUS-NyanCat
  • Vi-Minh LUONG, Coach
  • Tuan Ho Nguyen Hai, Contestant
  • Lam Nguyen Hy Hoai, Contestant
  • Quoc Cuong Tran, Contestant
Institut Teknologi Bandung   [URL]
Team name:  Ainge ST
  • Fazat Nur Azizah, Coach
  • Alfonsus Raditya Arsadjaja, Contestant
  • Wiwit Rifai, Contestant
  • Luqman Arifin Siswanto, Contestant
KAIST   [URL]
Team name:  Deobureo Minkyu Party
  • Taisook Han, Coach
  • Minkyu Jo, Contestant
  • Hanpil Kang, Contestant
  • Jaehyun Koo, Contestant
National Chiao Tung University   [URL]
Team name:  NCTU_Foudre
  • Kai-Chiang Wu, Coach
  • Min-Zheng Shieh, Co-coach
  • Meng-Tsung Tsai, Co-coach
  • Yen-Ting Chen, Contestant
  • Yun-Hao Chung, Contestant
  • Shu-Ching Huang, Contestant
National Taiwan University   [URL]
Team name:  PECaveros
  • Pu-Jen Cheng, Coach
  • Chiou-Shann Fuh, Co-coach
  • Li Chen, Contestant
  • Chin-Chia Hsu, Contestant
  • Tzu-Peng Wang, Contestant
National University of Singapore   [URL]
Team name:  DomiNUS
  • Sun Teck Tan, Coach
  • Hong Chin Lim, Co-coach
  • Xuan Manh Le, Contestant
  • Duc Nhat Minh Phan, Contestant
  • Dinh Quang Dat Vu, Contestant
Seoul National University   [URL]
Team name:  MolaMola
  • Heon Young Yeom, Coach
  • Bumsoo Park, Contestant
  • Sung Gwan Park, Contestant
  • Sangsoo Park, Contestant
The University of Tokyo   [URL]
Team name:  Cxiv-Dxiv
  • Tomoyuki Kaneko, Coach
  • Shanchuan Wan, Co-coach
  • Kazumi Kasaura, Contestant
  • Soh Kumabe, Contestant
  • Kohji Liu, Contestant
The University of Western Australia   [URL]
Team name:  Max Ward
  • Tim French, Coach
  • Max Ward-Graham, Co-coach
  • Nicholas O'Callaghan, Contestant
  • Ridge Shrubsall, Contestant
  • Alexander Thatcher, Contestant
Tokyo Institute of Technology   [URL]
Team name:  ninjaribaton
  • Yoshiki Nakamura, Coach
  • Riki Fukunari, Contestant
  • Mikito Ota, Contestant
  • Takuto Yoshida, Contestant
Ulsan National Institute of Science and Technology   [URL]
Team name:  MDMA
  • Jaesik Choi, Coach
  • Nazarbek Altybay, Contestant
  • Bekzhan Bekbolatuly, Contestant
  • Shaikhitdin Nezametdinov, Contestant
University of Computer Studies, Yangon   [URL]
Team name:  Legendary Geek
  • Pau Suan Mung, Coach
  • Nanda Thant Sin, Contestant
  • Myat Thu, Contestant
  • Pyae Sone Win, Contestant
University of Engineering and Technology - VNU   [URL]
Team name:  unsigned
  • Ho Dac Phuong, Coach
  • Son Bao Pham, Co-coach
  • Dinh Quang Minh Nguyen, Contestant
  • Nguyen Pham, Contestant
  • Le Quang Tuan, Contestant
University of New South Wales   [URL]
Team name:  AbishforesT
  • Joshua Chin Saik Lau, Coach
  • Raveen de Silva, Co-coach
  • Aleks Ignjatovic, Co-coach
  • Oliver Fisher, Contestant
  • Mohammad Huda, Contestant
  • Ray Li, Contestant
University of Tsukuba   [URL]
Team name:  5000-cho-en
  • Claus Aranha, Coach
  • Haruka Iwaki, Contestant
  • Yuuji Moroto, Contestant
  • Yasuaki Rokugo, Contestant

Asia West

Bangladesh University of Engineering and Technology   [URL]
Team name:  BUET Dracarys
  • Mohammad Kaykobad, Coach
  • Tanmoy Mollik, Contestant
  • Nazmur Rashid, Contestant
  • Md Riazul Islam Riaz, Contestant
Indian Institute of Technology - Delhi   [URL]
Team name:  Know_no_algo
  • Amit Kumar, Coach
  • Ronak Agarwal, Contestant
  • Anant Chhajwani, Contestant
  • Ankesh Gupta, Contestant
Indian Institute of Technology - Kanpur   [URL]
Team name:  LongTimeNoC
  • Surender Baswana, Coach
  • Saketh Ginuga, Contestant
  • Swastik Sharma, Contestant
  • Arjun Sinha, Contestant
Indian Institute of Technology - Kharagpur   [URL]
Team name:  TheVindicators
  • Pawan Goyal, Coach
  • Mayank Khetan, Contestant
  • Sandeep Kumar Pani, Contestant
  • Pranjal Shankhdhar, Contestant
Indian Institute of Technology - Madras   [URL]
Team name:  Supercalifragilistic
  • Rupesh Nasre, Coach
  • Kavitha Gopal, Contestant
  • Kaushik Raghavan, Contestant
  • Dipak Ramesh, Contestant
Indian Institute of Technology - Patna   [URL]
Team name:  ButterRoti
  • Arijit Mondal, Coach
  • Shaurya Gupta, Contestant
  • Prateek Karnal, Contestant
  • Bhavit Sharma, Contestant
Indian Institute of Technology - Roorkee   [URL]
Team name:  Triangulation
  • Balasubramanian Raman, Coach
  • Vaibhav Gosain, Contestant
  • Adarsh kumar, Contestant
  • Saharsh Luthra, Contestant
International Institute of Information Technology - Bangalore   [URL]
Team name:  Mochizuki
  • Muralidhara Vaddarahalli Narasimha Moorthy, Coach
  • Vivek Yadav, Co-coach
  • Simran Dokania, Contestant
  • Shyam Komini Babu, Contestant
  • Aditya Paliwal, Contestant
International Institute of Information Technology - Hyderabad   [URL]
Team name:  TooWeakTooSlow
  • Saswata Shannigrahi, Coach
  • Vedant Cacklur Gopi, Contestant
  • Tanuj Khattar, Contestant
  • Rajas Mangesh Vanjape, Contestant
Karachi Institute of Economics & Technology  
Team name:  Binary 01
  • Amin Akhter, Coach
  • Syed Bilal Hassan Rizvi, Contestant
  • Ahsan Iqbal, Contestant
  • Fawad Mahmood, Contestant
Shahid Beheshti University   [URL]
Team name:  You know izad?
  • Amin Karimi Monsefi, Coach
  • Mehdi Kazemi, Co-coach
  • Farzad Sharbafian, Co-coach
  • Mojtaba Vahidi-Asl, Co-coach
  • Behdad Ahmadi, Contestant
  • Mohammad Reza Mohseni, Contestant
  • Reza Shiri, Contestant
Shahjalal University of Science and Technology   [URL]
Team name:  SUST_TeamX
  • Md Saiful Islam, Coach
  • Biswapriyo Chakrabarty, Co-coach
  • Enamul Hassan, Co-coach
  • Md Mahadi Hasan Nahid, Co-coach
  • Ayesha Tasnim, Co-coach
  • Moudud Ahmed Khan, Contestant
  • Md Kazi Nayeem, Contestant
  • Md Nazim Uddin, Contestant
Sharif University of Technology   [URL]
Team name:  Cliché
  • Kamran Bavar, Coach
  • SeyedParsa Mirtaheri, Contestant
  • Mohammad Hossein Nematollahi, Contestant
  • Mohammad Mahdi Shokri, Contestant
Sharif University of Technology   [URL]
Team name:  CrockPot
  • Hamid Zarrabi-Zadeh, Coach
  • Zahra Mousavian-Hor, Co-coach
  • Ali Haghani, Contestant
  • Peyman Jabbarzade Ganje, Contestant
  • Amir Keivan Mohtashami, Contestant

Europe

Charles University in Prague   [URL]
Team name:  MFF
  • Zdenek Dvorak, Coach
  • Filip Bialas, Contestant
  • Richard Hladík, Contestant
  • Václav Volhejn, Contestant
École Normale Supérieure de Paris   [URL]
Team name:  ENS Ulm
  • Hadrien Barral, Coach
  • Rafaël Bocquet, Contestant
  • Nathanaël Courant, Contestant
  • Tomas Rigaux, Contestant
ETH Zürich   [URL]
Team name:  rETHink togETHer
  • Kieran Nirkko, Coach
  • Fabian Lyck, Contestant
  • Simon Andreas Meinhard, Contestant
  • Daniel Rutschmann, Contestant
Jagiellonian University in Krakow   [URL]
Team name:  Jagiellonian
  • Pawel Idziak, Coach
  • Lech Duraj, Co-coach
  • Vladyslav Hlembotskyi, Contestant
  • Franciszek Stokowacki, Contestant
  • Michał Zieliński, Contestant
Lviv National University   [URL]
Team name:  LNU Algotesters
  • Vitalii Herasymiv, Coach
  • Vasyl Biletskyy, Co-coach
  • Taras Chaika, Contestant
  • Andrii Makar, Contestant
  • Mykhailo Pylyp, Contestant
Scuola Normale Superiore   [URL]
Team name:  SNS Pisa
  • Giovanni Paolini, Coach
  • Filippo Baroni, Contestant
  • Federico Glaudo, Contestant
  • Francesco Milizia, Contestant
Sofia University   [URL]
Team name:  FMI_BG
  • Georgi Georgiev, Coach
  • Vladislav Haralampiev, Co-coach
  • Daniel Atanasov, Contestant
  • Anton Chernev, Contestant
  • Ivo Dilov, Contestant
Taras Shevchenko National University of Kyiv   [URL]
Team name:  WakeUp
  • Vitalii Bondarenko, Coach
  • Lesya Bondarenko, Co-coach
  • Volodymyr Mesyura, Co-coach
  • Yevhenii Holovachov, Contestant
  • Mark Mikhno, Contestant
  • Kyrylo Mykhailov, Contestant
TOBB University of Economics and Technology   [URL]
Team name:  LogicError
  • Osman Abul, Coach
  • Mehmet Murat Akburak, Contestant
  • Mustafa Erdem Kirez, Contestant
  • Onur Yildiz, Contestant
University of Bergen   [URL]
Team name:  Garbage Collectors
  • Torstein Strømme, Coach
  • Olav Røthe Bakken, Contestant
  • Davide Pallotti, Contestant
  • Jan Soukup, Contestant
University of Bucharest   [URL]
Team name:  Echipa Lacheta
  • Mihai Calancea, Coach
  • Lucian Bicsi, Contestant
  • Andrei Popa, Contestant
  • Alexandru Velea, Contestant
University of Cambridge   [URL]
Team name:  Me[N]ta∭ca
  • Petar Veličković, Coach
  • Dimitrije Erdeljan, Contestant
  • Marko Stanković, Contestant
  • Dušan Živanović, Contestant
University of Helsinki   [URL]
Team name:  Ukkonen Fan Club
  • Tuukka Korhonen, Coach
  • Hannes Ihalainen, Contestant
  • Kalle Luopajärvi, Contestant
  • Antti Röyskö, Contestant
University of Oxford   [URL]
Team name:  Tractor_Specialists
  • Mihail Jianu, Coach
  • George Chichirim, Contestant
  • Andrei-Costin Constantinescu, Contestant
  • Tamio-Vesa Nakajima, Contestant
University of Warsaw   [URL]
Team name:  Warsaw Eagles
  • Jan Madey, Coach
  • Krzysztof Diks, Co-coach
  • Kamil Dębowski, Contestant
  • Mateusz Radecki, Contestant
  • Marek Sommer, Contestant
Utrecht University   [URL]
Team name:  We put the pro in programming
  • Ragnar Groot Koerkamp, Coach
  • Jorke de Vlas, Contestant
  • Mike de Vries, Contestant
  • Freek Henstra, Contestant
Uzhgorod National University   [URL]
Team name:  UzhNU_push --force
  • Oleksandr Mitsa, Coach
  • Serhii Oryshych, Co-coach
  • Roman Melnyk, Contestant
  • Roman Rubanenko, Contestant
  • Yevhen Zadorozhnii, Contestant

Latin America

Facultad de Ciencias-Universidad Nacional Autónoma de México   [URL]
Team name:  PU++
  • Manuel Alcantara Juárez, Coach
  • Luis Enrique Chacón Ochoa, Contestant
  • Jorge Fernández Hidalgo, Contestant
  • Santiago Ley Flores, Contestant
Instituto Militar de Engenharia   [URL]
Team name:  Lorem Ipsum
  • Claudia Justel, Coach
  • Geraldo Avelino, Co-coach
  • Naum Azeredo Fernandes Barreira, Contestant
  • Matheus Cariús Castro, Contestant
  • Athos Couto, Contestant
ITESM Campus Queretaro   [URL]
Team name:  Pragma
  • Pedro Pérez, Coach
  • Guillermo Salvador Barrón Sánchez, Contestant
  • Fabian Gomez Gonzalez, Contestant
  • Iván Alejandro Soto Velázquez, Contestant
Pontificia Universidad Católica del Perú - FCI   [URL]
Team name:  O(1) O(n) O(u(n))
  • Jesús Peña, Coach
  • Jesús Alonso Espino Luna, Contestant
  • Rodrigo Manuel Horruitiner Mendoza, Contestant
  • Paul Michael Luyo Carbonero, Contestant
Pontificia Universidad Católica Madre y Maestra   [URL]
Team name:  Firefox
  • Carlos Toribio, Coach
  • Roberto Abreu, Co-coach
  • Michael Gonzales, Contestant
  • Angel Gonzalez, Contestant
  • Sarahaime Rodríguez, Contestant
Universidad Autónoma de Nuevo Leon   [URL]
Team name:  Los A´s
  • María Chávez, Coach
  • Reyna Castro, Co-coach
  • Victor Hugo Antonio De La Fuente Jimenez, Contestant
  • Ángel Domínguez, Contestant
  • José Tapia, Contestant
Universidad Central de Venezuela   [URL]
Team name:  Super Pollos
  • Héctor Navarro, Coach
  • Walter Hernandez, Co-coach
  • Robinson Rivas-Suarez, Co-coach
  • Satoru Díaz Nakada, Contestant
  • Samuel Nacache, Contestant
  • Leonardo Santella, Contestant
Universidad Central "Marta Abreu" de Las Villas   [URL]
Team name:  KFP
  • José Daniel Rodríguez Morales, Coach
  • Daniel Enrique Cordovés Borroto, Contestant
  • Ruddy Guerrero Álvarez, Contestant
  • Niuber Ramirez Grey, Contestant
Universidad de Chile   [URL]
Team name:  No importa entrenen weon
  • Jorge Perez, Coach
  • Juan Pablo Paulsen Casanueva, Co-coach
  • Pablo Astudillo, Contestant
  • Javier Oliva, Contestant
  • Matias Ramirez, Contestant
Universidad de Costa Rica   [URL]
Team name:  TicoBits
  • Edy Miguel Ramírez-Jiménez, Coach
  • Rodrigo Antonio Chaves Fernández, Contestant
  • Melvin Alonso Elizondo Perez, Contestant
  • Diego Ugalde Ávila, Contestant
Universidad de Oriente - Sede Antonio Maceo   [URL]
Team name:  Netscape
  • Reynaldo Gil Pons, Coach
  • Alexander Bestard Rivera, Contestant
  • Aurora Gil Pons, Contestant
  • Ernesto David Peña Herrera, Contestant
Universidad de Pinar del Río   [URL]
Team name:  sUrPRise
  • Luis Manuel Díaz Barón, Coach
  • Manuel Alejandro Díaz Pérez, Contestant
  • Elio Alejandro Govea Aguilar, Contestant
  • José Guerra Carmenate, Contestant
Universidade de São Paulo   [URL]
Team name:  ¯\_( "/ )_/¯
  • Renzo Gomez, Coach
  • Marcos Kawakami, Co-coach
  • Yan Couto, Contestant
  • Arthur Nascimento, Contestant
  • Victor Sena Molero, Contestant
Universidade de São Paulo - Campus de São Carlos   [URL]
Team name:  Trei Linha
  • Danilo Tedeschi, Coach
  • Joao do Espirito Santo Batista Neto, Co-coach
  • Bruno Sanches, Co-coach
  • Nicolas Masanori Shimizu Oe, Co-coach
  • Lucas de Oliveira Pacheco, Contestant
  • Samuel Santos, Contestant
  • Rodrigo Weigert, Contestant
Universidade Federal de Campina Grande   [URL]
Team name:  Choose difficulty: TITAN
  • Rohit Gheyi, Coach
  • Árysson Cavalcanti Figueiredo, Contestant
  • Felipe Mota dos Santos, Contestant
  • Ordan Silva Santos, Contestant
Universidade Federal de Pernambuco   [URL]
Team name:  ALT
  • Katia Guimarães, Coach
  • Arthur Costa, Contestant
  • Tiago Goncalves, Contestant
  • Lucas Santana, Contestant
Universidade Federal do Rio de Janeiro   [URL]
Team name:  Esse é meu time
  • Marcia Cerioli, Coach
  • Igor Figueiredo, Contestant
  • Ian Miranda, Contestant
  • Tiago Montalvão, Contestant
Universidade Federal do Rio Grande do Norte   [URL]
Team name:  Ginga com Tapioca
  • Carlos Augusto Prolo, Coach
  • Rafael Beserra Gomes, Co-coach
  • Sérgio Medeiros, Co-coach
  • Railton Calheiros, Contestant
  • Hélio Duarte, Contestant
  • Victor Lima, Contestant
Universidad Nacional de Colombia - Bogotá   [URL]
Team name:  UNschwifty
  • Diego Said Niquefa Velásquez, Coach
  • Daniel Augusto Caceres Salas, Contestant
  • Víctor Gabriel Ramírez Caballero, Contestant
  • Manuel Alejandro Vergara Díaz, Contestant
Universidad Nacional de Córdoba - FaMAF   [URL]
Team name:  Gracias Demetrio
  • Martin Rodriguez, Coach
  • Matías Tealdi, Co-coach
  • Ezekiel Carranza, Contestant
  • Luis Ferroni Rivetti, Contestant
  • Matías José Hunicken Berardo, Contestant
Universidad Nacional de Rosario   [URL]
Team name:  Flower Power
  • Martín Villagra, Coach
  • Pablo Zimmermann, Co-coach
  • Margarita Capretto, Contestant
  • Fernando Jesús Fiori, Contestant
  • Emilio López, Contestant
Universidad Tecnologica de Pereira   [URL]
Team name:  No name available.
  • Hugo Humberto Morales Peña, Coach
  • Carlos Andrés Arias Londoño, Contestant
  • Yeferson Gaitan Gomez, Contestant
  • Manuel Felipe Pineda, Contestant

North America

Carnegie Mellon University   [URL]
Team name:  CMU1
  • Danny Sleator, Coach
  • Raymond Kang, Contestant
  • Yiquan Wang, Contestant
  • Andrew Yang, Contestant
Colorado School of Mines   [URL]
Team name:  SAMurai MASters
  • Jeffrey Paone, Coach
  • Matthew Baldin, Contestant
  • Samuel Reinehr, Contestant
  • Allee Zarrini, Contestant
Columbia University   [URL]
Team name:  Codembia
  • Chengyu Lin, Coach
  • Haomin Long, Contestant
  • Ying Sheng, Contestant
  • Peilin Zhong, Contestant
Cornell University   [URL]
Team name:  sjtuatcornell
  • Victor Reis, Coach
  • Haobin Ni, Co-coach
  • Di Chen, Contestant
  • Yan Ji, Contestant
  • Siqiu Yao, Contestant
Harvard University   [URL]
Team name:  Harvard
  • Robert L Walton, Coach
  • Jelani Nelson, Co-coach
  • Daniel Chiu, Contestant
  • Rafail Ketsetsidis, Contestant
  • Huy Truong Nam Nguyen, Contestant
Massachusetts Institute of Technology   [URL]
Team name:  MIT TWO
  • Aleksandar Zlateski, Coach
  • Allen Liu, Contestant
  • Yang Liu, Contestant
  • Kevin Sun, Contestant
Rose-Hulman Institute of Technology   [URL]
Team name:  RHIT-Not Accepted
  • Shawn Bohner, Coach
  • Mark Hays, Co-coach
  • Yilun Wu, Contestant
  • Xingfang Yuan, Contestant
  • Qinmao Zhang, Contestant
South Dakota School of Mines and Technology   [URL]
Team name:  Hardrockers
  • Edward Corwin, Coach
  • Antonette Logar, Co-coach
  • Larry Pyeatt, Co-coach
  • Matthew Schallenkamp, Contestant
  • Andrew Stelter, Contestant
  • Luke Videckis, Contestant
Stanford University   [URL]
Team name:  Stanford Cardinal
  • Gerald Cain, Coach
  • Scott James, Co-coach
  • Joshua Wang, Co-coach
  • Hubert Teo, Contestant
  • Yuetong Wang, Contestant
  • Eric Xu, Contestant
The University of Texas at Austin   [URL]
Team name:  UT Orange
  • Etienne Vouga, Coach
  • Glenn Downing, Co-coach
  • Ethan Arnold, Contestant
  • Arnav Sastry, Contestant
  • Daniel Talamas Cano, Contestant
University of British Columbia   [URL]
Team name:  UBC*
  • Yuanchen Du, Coach
  • Jason Chiu, Co-coach
  • Raunak Kumar, Co-coach
  • Paul Liu, Co-coach
  • Mushfiqur Rouf, Co-coach
  • Lucca Siaudzionis, Contestant
  • Gregory Zhang, Contestant
  • Da Wei Zheng, Contestant
University of California at Berkeley   [URL]
Team name:  Berkeley Blue
  • Paul Hilfinger, Coach
  • Yi Wu, Co-coach
  • Suchir Balaji, Contestant
  • Alexander Dai, Contestant
  • Dongxiao Yu, Contestant
University of Central Florida   [URL]
Team name:  UCF Knights
  • Ali Orooji, Coach
  • Chris Gouge, Co-coach
  • Arup Guha, Co-coach
  • Omar Hemmali, Co-coach
  • Shahidul Islam, Co-coach
  • Glenn Martin, Co-coach
  • Steven Zielinski, Co-coach
  • Timothy Buzzelli, Contestant
  • Alexander Coleman, Contestant
  • Eric Ly, Contestant
University of Illinois at Urbana-Champaign   [URL]
Team name:  Unicorn
  • Jingbo Shang, Coach
  • Alan Mattox Beckman Jr, Co-coach
  • Uttam Thakore, Co-coach
  • Xiyao Shi, Contestant
  • Shunping Xie, Contestant
  • Tianwei Xu, Contestant
University of Maryland   [URL]
Team name:  University of Maryland
  • Mohammadtaghi Hajiaghayi, Coach
  • Mohammad Amin Ghiasi, Contestant
  • Ramasai Tadepalli, Contestant
  • Jason Zou, Contestant
University of Michigan at Ann Arbor   [URL]
Team name:  Victors
  • Kevin Compton, Coach
  • Yujie An, Co-coach
  • Dennis Matveyev, Co-coach
  • Nathan Fenner, Contestant
  • Aman Karunakaran, Contestant
  • Lawrence Wu, Contestant
University of Nebraska - Lincoln   [URL]
Team name:  AllAccepted
  • Jeff Ifland, Coach
  • Aaron Johnson, Co-coach
  • Dannier Li, Contestant
  • Khang Phan, Contestant
  • Trieu Hung Tran, Contestant
University of Pennsylvania   [URL]
Team name:  UPENN RED
  • Sanjeev Khanna, Coach
  • Zhan Xiong Chin, Contestant
  • Brian Hirsh, Contestant
  • David Liao, Contestant
University of Southern California   [URL]
Team name:  USC Trojans
  • David Kempe, Coach
  • Ruixin Qiang, Co-coach
  • Michael Shindler, Co-coach
  • Pengda Xiang, Contestant
  • Changyu Zhu, Contestant
  • Chenhui Zhu, Contestant
University of Waterloo   [URL]
Team name:  Waterloo White
  • Troy Vasiga, Coach
  • Yi Feng Huang, Co-coach
  • Renato Ferreira Pinto Junior, Contestant
  • Yesung Jung, Contestant
  • Ahmed Sabie, Contestant
University of Wisconsin - Madison   [URL]
Team name:  Holocene
  • Dieter van Melkebeek, Coach
  • Jinman Zhao, Co-coach
  • Changtian Sun, Contestant
  • Yuxin Sun, Contestant
  • Sichao Yang, Contestant
Virginia Tech   [URL]
Team name:  EvilSort
  • Godmar Back, Coach
  • Peter Steele, Co-coach
  • Adam Barth, Contestant
  • Daniel Moyer, Contestant
  • Eric Williamson, Contestant
Washington University in St. Louis   [URL]
Team name:  Iridium
  • Dennis Cosgrove, Coach
  • Zachary Glick, Contestant
  • Sam Heil, Contestant
  • Zuohan Xiahou, Contestant

Northern Eurasia

Belarusian State University   [URL]
Team name:  BelarusianSU 2
  • Vladimir Kotov, Coach
  • Aliaksei Tolstsikau, Co-coach
  • Yahor Dubovik, Contestant
  • Fedar Karabeinikau, Contestant
  • Kanstantsin Vilcheuski, Contestant
Kazakh-British Technical University   [URL]
Team name:  Kazakh-British TU 1
  • Askar Akshabayev, Coach
  • Temirulan Mussayev, Co-coach
  • Aidos Nurmash, Co-coach
  • Yerzhan Utkelbayev, Co-coach
  • Zharaskhan Aman, Contestant
  • Alan Amanov, Contestant
  • Nurlan Zhussupov, Contestant
Moscow Aviation Institute   [URL]
Team name:  MAI #1: Patlatye Guitary
  • Valentin Zaytsev, Coach
  • Timofey Yushchenko, Co-coach
  • Oleg Mingalev, Contestant
  • Alexander Mokin, Contestant
  • Ivan Trofimov, Contestant
Moscow Institute of Physics & Technology   [URL]
Team name:  Moscow IPT Cryptozoology
  • Mikhail Tikhomirov, Coach
  • Renat Gimadeev, Co-coach
  • Alexander Golovanov, Contestant
  • Aleksandr Ostanin, Contestant
  • Nikita Uvarov, Contestant
Moscow State University   [URL]
Team name:  Moscow SU Red Panda
  • Elena Andreeva, Coach
  • Aleksandr Chernov, Co-coach
  • Gleb Evstropov, Co-coach
  • Andrei Shestimerov, Co-coach
  • Mikhail Ipatov, Contestant
  • Vladislav Makeev, Contestant
  • Grigory Reznikov, Contestant
National Research University Higher School of Economics   [URL]
Team name:  Bluebell
  • Aleksei Daniliuk, Coach
  • Timur Iskhakov, Contestant
  • Igor Kraskevich, Contestant
  • Aleksandr Zimin, Contestant
Novosibirsk State University   [URL]
Team name:  Novosibirsk SU
  • Vadim Zaytsev, Coach
  • Tatyana Nesterenko, Co-coach
  • Alexander Stenenko, Co-coach
  • Pavel Smirnov, Contestant
  • Nikolay Viktorov, Contestant
  • Roman Vishnevskii, Contestant
Perm State University   [URL]
Team name:  Perm SU: Fire Mind
  • Yuriy Aydarov, Coach
  • Mikhail Lizunov, Contestant
  • Sergey Tsaplin, Contestant
  • Alexandr Tsaplin, Contestant
Saratov State University   [URL]
Team name:  Saratov SU 2
  • Michael Mirzayanov, Coach
  • Ivan Androsov, Contestant
  • Adilbek Dalabaev, Contestant
  • Roman Glazov, Contestant
St. Petersburg Academic University   [URL]
Team name:  SPb AU 1: Methods of Reality
  • Anna Kopeliovich, Coach
  • Mikhail Dvorkin, Co-coach
  • Tatyana Belova, Contestant
  • Aleksandr Fedorov, Contestant
  • Dmitrii Sayutin, Contestant
St. Petersburg ITMO University   [URL]
Team name:  SPb ITMO University 1
  • Andrey Stankevich, Coach
  • Ivan Belonogov, Contestant
  • Mikhail Putilin, Contestant
  • Ilya Zban, Contestant
St. Petersburg State University   [URL]
Team name:  SPb SU 3
  • Andrei Lopatin, Coach
  • Oleg Davydov, Co-coach
  • Alina Filimokhina, Co-coach
  • Ivan Kazmenko, Co-coach
  • Anna Lopatina, Co-coach
  • Kirill Simonov, Co-coach
  • Aleksandr Logunov, Contestant
  • Vladislav Makarov, Contestant
  • Pavel Savchenkov, Contestant
University of Latvia   [URL]
Team name:  LU 2
  • Guntis Arnicans, Coach
  • Kamil Khadiev, Co-coach
  • Jevgenijs Vihrovs, Co-coach
  • Kristaps Civkulis, Contestant
  • Vladislavs Klevickis, Contestant
  • Nikita Larka, Contestant
University of Tartu   [URL]
Team name:  UT 1: Vertex Cover
  • Yauhen Yakimenka, Coach
  • Oliver-Matis Lill, Contestant
  • Oliver Nisumaa, Contestant
  • Andres Unt, Contestant
Ural Federal University   [URL]
Team name:  Ural FU: Kek
  • Oleg Merkurev, Coach
  • Mikhail Rubinchik, Co-coach
  • Kirill Borozdin, Contestant
  • Vladimir Leskov, Contestant
  • Nikita Sivukhin, Contestant
Vilnius University   [URL]
Team name:  VU #1
  • Vladas Tumasonis, Coach
  • Domantas Jadenkus, Contestant
  • Justas Klimavičius, Contestant
  • Darius Kurtinaitis, Contestant
Cached: Sat Jul 21 02:53:40 CDT 2018